[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Dzień Flagi – Suchy Las też ma swoją!

Autor:

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004.  Obchodzimy je 2 maja w podniosłej, patriotycznej atmosferze. Szacunek dla symboli polskiej państwowości, ale i polskiego samorządu, możemy wyrazić poprzez wywieszenie flagi Polski, ale i tej sucholeskiej.

Jej wygląd najdokładniej opisuje fragment publikacji z www.suchylas.pl, gdzie możemy przeczytać, że jest to „płat żółty z czerwonym trójkątem przydrzewcowym, na którym biały krzyż maltański; proporcje płata 5 : 8. To ostatnie stwierdzenie zapobiega podawaniu wymiarów, które mogą być przecież różne w zależności od przeznaczenia flagi, natomiast zabezpieczają przed zmianą istotnych proporcji. Przy czym z podanych wartości, pierwsza odnosi się do szerokości (bok krótszy), a druga do długości, odpowiadając powszechnie przyjętym proporcjom wzorowanym na polskiej fladze państwowej”.

Warto przypomnieć, że jednymi z inicjatorów powstania sucholeskiej flagi byli p. Urszula Habrych oraz p. Krzysztof Pilas.

To również dobra okazja by przypomnieć sobie, jak wieszamy flagę. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej ma pierwszeństwo nad innymi. Gdy wieszamy dwie flagi, powinna być po prawej (patrząc od strony budynku), gdy flagi są trzy – na środku.

20150502_133757

Lista Publikacji Ogólnogminnych