[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Więcej pieniędzy dla osiedli i sołectw!

Autor:
[AKTUALIZACJA – czerwiec 2015 r.]

Szanowni Państwo,

miło mi poinformować, że zaproponowana przeze mnie uchwała zwiększająca środki finansowe dla osiedli i sołectw została przyjęta przez Radę Gminy Suchy Las.

Głównym założeniem nowej uchwały jest to, aby wysokość finansowania dla osiedli i sołectw uzależnić od ilości mieszkańców tych jednostek pomocniczych, bo jest to najbardziej sprawiedliwe kryterium. Dzięki temu poszczególne osiedla i sołectwa zyskają od kilku do kilkudziesieciu tysięcy złotych. O przeznaczeniu tych środków będą każdorazowo decydować mieszkańcy, którzy najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich okolicy.

Za formalne złożenie uchwały dziękuję Michałowi Przybylskiemu, Przewodniczącemu Klubu Gmina Razem. Serdecznie dziękuję wszystkim radnym Klubów Gmina Razem i Inicjatywa Mieszkańców za wiążące poparcie tego rozwiązania.

Warto dodać, że przesłane przez mieszkańców uwagi o charakterze merytorycznym i technicznym zostały w niemałej mierze uwzględnione w projekcie uchwały.

Dziękuję za przesłane podpowiedzi i wyrazy poparcia.

Michał Dziedzic

 

 

[AKTUALIZACJA – maj 2015]

Szanowni Państwo,

11 maja 2015 r. wójt gminy Suchy Las organizuje spotkanie w sprawie programu pobudzania aktywności obywatelskiej na kolejne lata.

Propozycja p. wójta na lata 2016-2018 opiera się na założeniach programu z lat 2014-2015, co wskazano uzasadnieniem do projektu uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki (materiały na sesję marcową 2015 r.). Innymi słowy p. wójt proponuje zostawić osiedlom i sołectwom takie same środki jakie były do tej pory.

W związku z tym jako Gmina Razem proponujemy alternatywną wersję programu pobudzania aktywności obywatelskiej. Nasz projekt przewiduje zwiększenie środków finansowych dla sołectw i osiedli. Mamy nadzieję, że możliwość bezpośredniego decydowania o przeznaczeniu gminnych pieniędzy zachęci obywateli do udziału w zebraniach wiejskich i osiedlowych. Wierzymy, że im więcej będzie zależało od mieszkańców, tym chętniej będą włączać się w działalność lokalną.

Nasza propozycja uwzględnia kryterium ilości mieszkańców poszczególnych jednostek.
W wyniku takiej zmiany każde osiedle i sołectwo zyskuje dodatkowe pieniądze, o których zadecydują sami mieszkańcy.

tabelka program pobudzania aktywności

W tej sprawie Gmina Razem deklaruje wsparcie dla władz naszego samorządu. Będziemy popierać każdą inicjatywę, która wzmocni głos mieszkańców gminy Suchy Las. Liczymy, że rada gminy oraz wójt zaaprobują nasz pomysł.

Lista Publikacji Ogólnogminnych