[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Siedziba zakładu komunalnego – z deszczu pod rynnę?

Autor:

1. Wójt i Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej chcieliby przenieść siedzibę Zakładu na tereny między ul. Stefańskiego a Szkółkarską – blisko strefy gęsto zamieszkanej.
2. Zdaniem Przewodniczącego Klubu Radnych NOWOCZESNA GMINA nie warto konsultować tego pomysłu z mieszkańcami.
3. Proponowanej lokalizacji przeciwny jest Zarząd Osiedla Suchy Las, a przede wszystkim okoliczni mieszkańcy.
4. Koalicja INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM zaangażowała się w poszukiwania innej lokalizacji dla siedziby ZGK.

Na kwietniowej sesji Rady Gminy pojawiła się uchwała wniesiona przez Wójta, a dotycząca nieodpłatnego przekazania działek w Suchym Lesie na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (ZGK). Pomysł Wójta i Prezesa ZGK jest taki, aby infrastrukturę ZGK przenieść z ul. Młodzieżowej na działki między ul. Stefańskiego, a Szkółkarską. Zdaniem Zarządu Osiedla Suchy Las nie jest to dobre miejsce na tego typu obiekt.

planowane zgk(w czerwonej ramce działki, które miałby otrzymać ZGK pod siedzibę)

W najbliższej okolicy znajduje się wiele domów mieszkalnych. W promieniu 300 metrów (w linii prostej) znajduje się m.in. Osiedle Platanowe z jednej strony i Osiedle Poziomkowe z drugiej. Ponadto ul. Szkółkarska jest jedną z dwóch najbardziej ruchliwych ulic w tej części Suchego Lasu. Inicjator uchwały obiecuje, że wyjazd z działek będzie w stronę ul. Stefańskiego oraz że cały ten teren będzie terenem biurowym. Jednak w uzasadnieniu do uchwały oraz informacjach od Prezesa ZGK czytamy, że miałby to być też teren dla koparek, śmieciarek, a także myjka dla pojazdów. Czy odbywało by się tam również mycie np. kubłów na śmieci lub innych „pachnących” elementów? Tego nie doprecyzowano.

Niestety, ani Wójt, ani Prezes ZGK nie zapytali mieszkańców o opinię. Zaznaczyłem to na kwietniowej sesji Rady Gminy. W o odpowiedzi Radny J. Ankiewicz (NOWOCZESNA GMINA), zaapelował, aby, cytuję: „nie przeceniać dyskusji i na bardzo jej nie rozszerzać. Do sprawowania władzy w Gminie jest Wójt i Rada Gminy”. Nie mogę się z tym zgodzić. Należy pytać mieszkańców w tak poważnych sprawach, a ich opinie szanować. Gdyby nie koalicja Inicjatywa Mieszkańców-Gmina Razem w Radzie Gminy, działka zostałaby już przekazana kompletnie bez świadomości mieszkańców o tej sprawie.

Jako Zarząd Osiedla rozumiemy, że pracownicy ZGK muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy. Zrozumiałe jest też, że siedziba ZGK nie powinna być daleko od Suchego Lasu, bo tutaj spółka ma najwięcej pracy. Czy jednak taka siedziba powinna być tak blisko strefy gęsto zamieszkanej? Czy naprawdę nie ma możliwości utworzenia takiej siedziby na działce oddalonej od zabudowań mieszkalnych?

Trzeba pamiętać, że Suchy Las nie będzie się już zbyt mocno rozrastał. Teraz mieszkańców przybywać będzie głównie w Złotnikach i dalej, w centralnej części gminy. Czy zatem planując na przyszłość nie byłoby racjonalniej  umieścić siedzibę ZGK gdzieś „pośrodku” gminy? Mam też obawy, czy Wójt oraz podległy mu Prezes ZGK nie zmienią za jakiś czas zdania co do przeznaczenia terenu. Oczywiście dziś panowie twierdzić mogą, że obawy są bezzasadne. Obu panom zdarzało się jednak w przeszłości zmieniać zdanie. Takie niebezpieczeństwo potwierdził nawet związany z Wójtem Radny W. Korytowski (NOWOCZESNA GMINA), który na kwietniowej sesji Rady Gminy przytomnie zauważył, że „…wyrażenie zgody na wniesienie aportu nie znaczy jednoznacznie, że tam będzie budowana ta siedziba”.

Dlatego w imieniu Stowarzyszenia Gmina Razem, a przede wszystkim w imieniu mieszkańców i reprezentującego ich Zarządu Osiedla Suchy Las apeluję o rozważenie innej lokalizacji, w większym oddaleniu od zabudowań mieszkalnych.

Lista Publikacji Suchy Las