Najważniejsze gminne inwestycje finansowane są budżetu gminy. Niemało jednak tzw. mniejszych spraw – typu ławki, kosze na śmieci, dodatkowe lampy, brakujące fragmenty chodników – realizowanych jest bezpośrednio z budżetów osiedli i sołectw w ramach programu pobudzania aktywności obywatelskiej. Formalnie budżety te są częścią budżetu gminy, ale o wydawanych pieniądzach w tym przypadku nie decyduje rada gminy, ani wójt, lecz sami mieszkańcy na zebraniach osiedlowych i wiejskich. Realizacją tych zadań zajmują się sołtysi i zarządy osiedli.
Program pobudzania aktywności obywatelskiej w aktualnej formie istnieje od 2015 r. kiedy to zaproponowałem jego wprowadzenie zamiast poprzednio funkcjonującego mechanizmu. Moja propozycja zyskała akceptację koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW-GMINA RAZEM co spowodowało, że osiedla i sołectwa dysponują większymi, sprawiedliwiej rozdzielanymi środkami finansowymi.
W ciągu dwóch lat mieszkańcy w głosowaniach doprowadzili do powstania wielu ważnych elementów infrastruktury w swojej najbliższej okolicy. Dzięki ich głosom sołectwa i osiedla rozszerzyły również swoje działania o wydarzenia integracyjne, rozrywkowe i kulturalne.
W sierpniu 2017 r., po dwóch latach funkcjonowania programu pobudzania aktywności obywatelskiej, przyszła pora by przyjrzeć się obowiązującym mechanizmom i dokonać niezbędnych ulepszeń. Ciekawe zmiany przedstawili Wójt i Skarbnik Gminy Suchy Las. Niektóre z nich z pewnością usprawniłyby obowiązującą procedurę, inne jednak wydawały się nie do końca racjonalne. Swoją opinię wniósł również Zarząd Osiedla Suchy Las, któremu mam przyjemność przewodniczyć.
Po rozważeniu wszystkich opinii i sugestii zaproponowałem, aby wprowadzić sztywne terminy zarówno dla sołtysów/zarządów osiedli, jak i dla wójta gminy – w zakresie opiniowania zadań zaproponowanych przez mieszkańców. Ponadto zasugerowałem przesunięcie terminu podjęcia uchwały zebrania mieszkańców/wiejskiego z 15 na 30 września, aby dać mieszkańcom więcej czasu na podjęcie właściwych decyzji. Kategorycznie opowiedziałem się również przeciwko wprowadzaniu ograniczeń jeśli chodzi o rodzaje zadań. Uważam, że lokalne społeczności powinni móc głosować zgodnie ze swoimi potrzebami, a propozycje mieszkańców należy odrzucić tylko wtedy, gdy są niezgodne z przepisami prawa lub niemożliwe do realizacji ze względów technicznych.
Na sierpniowej sesji powyższe propozycje zyskały akceptację większości Rady Gminy Suchy Las (w tym koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW-GMINA RAZEM) za co serdecznie dziękuję. Jestem pewien, że wprowadzone zmiany pozwolą usprawnić całą procedurę. Dzięki temu zadania realizowane przez sołectwa i osiedla w ramach programu pobudzania aktywności obywatelskiej będą w jeszcze szerszym zakresie spełniać potrzeby mieszkańców wszystkich miejscowości w gminie.
Przykładowe działanie integracyjne na rzecz mieszkańców jednego z osiedli (zrealizowane z budżetu osiedla):