Drakońska podwyżka opłat za wywóz śmieci!

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Komunalnej i Ochrony Środowiska radni opiniowali między innymi projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór naszych śmieci. Projekt zakłada drakońskie podwyżki: za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny każdy mieszkaniec zapłaci 17 zł (dotychczas było 11 zł), a za odpady zbierane w sposób nieselektywny  – 25 zł (do tej pory 22 zł).

Zdecydowana większość mieszkańców naszej gminy segreguje śmieci, tak więc uchwała zaproponowana przez wójta zakłada w przypadku czteroosobowej rodziny wzrost kosztów wywozu śmieci o 24 zł miesięcznie, czyli 288 zł rocznie!

Gdyby propozycja wójta została przyjęta, to czteroosobowa rodzina zapłaci w 2017 r. za wywóz śmieci 816 zł. rocznie.

Główną przyczyną podwyżki jest uruchomienie spalarni śmieci i obowiązek przekazywania tam odpadów. Po długiej dyskusji  radni zaopiniowali projekt uchwały negatywnie. Podwyżkę poparli jedynie radni Grzegorz Rewers i Paweł Tyrka – członkowie ugrupowania Nowoczesna Gmina.

Ostateczne głosowanie nad uchwałą odbędzie się podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy.