[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Nowa siedziba dla ZGK, ale z Warsztatem Terapii Zajęciowej

Autor:

Podczas październikowej sesji Rady Gminy Suchy Las podjęto uchwałę o wniesieniu aportu finansowego do Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

Ta gminna spółka odbiera nasze śmieci. Świadczy usługi budowlane, zajmuje się budową, równaniem i utwardzaniem gminnych dróg. Buduje przyłącza kanalizacyjne i utrzymuje zieleń. Spółka odpowiedzialna jest też za właściwe utrzymuje dróg gminnych, placów zabaw oraz otoczenia boisk sportowych.

Zakres prac i tym samym znaczenie spółki stale wzrasta, ponieważ oddawane są kolejne inwestycje. Trzeba je utrzymywać, konserwować i naprawiać. Oczywiście można te usługi kupować na zewnątrz, jednak ze względów praktycznych zdecydowana większość samorządów, w tym Suchy Las, korzysta z usług własnej spółki.

ZGK obecnie mieści się w małym budynku przy ul. Młodzieżowej w Suchym Lesie. Jest to obiekt z lat sześćdziesiątych, zupełnie niedostosowany do obecnych potrzeb. Poza tym stan techniczny budynku, szczególnie w zakresie socjalnym budzi już poważne zastrzeżenia. Ciasnota i brak godziwych warunków sanitarnych to jego podstawowe mankamenty.

Od kilku lat trwają zatem gorączkowe poszukiwania nowej siedziby. Pomysłów było wiele. Działka pomiędzy osiedlem Grzybowym a ul. Łagiewnicką w Złotnikach, teren przy ul. Szkółkarskiej w Suchym Lesie, nieużytek przy działkach w Złotnikach. Rozważano też lokalizację w Chludowie. Jednak siedziba na skraju gminy generowałaby dodatkowe koszty – ok. 350.000 zł rocznie z tyt. odbioru śmieci (koszty dojazdu do Złotnik i Suchego Lasu, gdzie jest najwięcej klientów). Tak więc szukaliśmy siedziby w centrum gminy.

W lipcu zlikwidowano salon samochodowy przy skrzyżowaniu ul. Nektarowej i Obornickiej. Obiekt wystawiono na sprzedaż i obecnie trwają negocjacje dotyczące jego zakupu. Mamy nadzieję na szczęśliwy finał, ponieważ w naszej ocenie, to dobry punkt na tego typu działalność. Duży parking, dobre skomunikowanie to podstawowe atuty tego miejsca.

Trzeba dodać, że w budynku tym będą mieściły się też inne gminne spółki, które w tej chwili płacą kilkanaście tysięcy za wynajem pomieszczeń. Na nasz wniosek przy ZGK powstanie Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) dla osób dorosłych – niepełnosprawnych intelektualnie. Celem takiego warsztatu jest wspomaganie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz stwarzanie im możliwości pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Cieszymy się, że nasz pomysł poparli też pozostali radni. Mamy nadzieję, że WTZ wkrótce powstanie, ponieważ zabiegają o to od dawna rodziny osób niepełnosprawnych. Byłby to jedyny tego typu obiekt w gminie.

Lista Publikacji Ogólnogminnych