[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Kamień węgielny, czyli kamień u szyi Suchego Lasu

Autor:

Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu Sp. z o.o., tj. budowa instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych (tzw. biokompostowni) od dawna wywołuje ogromy sprzeciw społeczny. Wyrazem jego są pisma protestacyjne kierowane do władz Poznania i województwa przez liczne stowarzyszenia, organizacje i działaczy społecznych (przykład na http://www.gminarazem.pl/oswiadczenie-komisji-komunalnej-i-ochrony-srodowiska/ ).

Jednym z głównych zarzutów jest to, że Prezydenta Miasta Poznania wydał postanowienie o odstąpieniu od konieczności sporządzenia oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Olaf Basiński ze Stowarzyszenia Miłośników Umultowa zauważa

„budowa tzw. biokompostowni poruszyła mieszkańców z powodu niedotrzymania obietnic i uzgodnień z 2000 roku, które poczyniono w Morasku. Wówczas postanowiono, że na działce pomiędzy wysypiskiem a otuliną Rezerwatu Meteoryt Morasko zostanie zasadzony las, który miał stanowić kurtynę / osłonę dla mieszkańców Moraska. Miejska spółka działa wbrew tym ustaleniom, przy braku planu miejscowego i konsultacji z mieszkańcami. (…) Szkoda, że tak bezkrytycznie urzędnicy sięgają po dotacje unijne”.

Ostatnio udowodniono niezgodność decyzji z 2010r. z projektem (z pozwoleniem na budowę). Przedstawiam tabelę owych niezgodności opracowaną z inicjatywy Stowarzyszenia im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu. Materiał ten pogłębił obawy mieszkańców i stowarzyszeń. W konsekwencji Stowarzyszenie Zabytkowy Folwark Morasko wystosowało pismo do NIK-u i Prokuratury.

Aktualnie w sprawie biokompostowni toczą się postępowania administracyjne i sądowe (WSA). Pomimo oporu społecznego i licznych wątpliwości prawnych, budowa biokompostowni rozpoczęła się kilka tygodni temu. 9 czerwca 2015 r. odbędzie się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Swój udział w tej uroczystości potwierdził Wójt Suchego Lasu Grzegorz Wojtera. Jest to szczególnie kontrowersyjne na tle niemilknącego protestu mieszkańców Suchego Lasu.

Lista Publikacji Ogólnogminnych