[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Expressem przez październikową sesję

Autor:

Przedmiotem debaty podczas sesji Rady Gminy Suchy Las 26.10.2023 r. były między innymi sprawy finansowe w tym ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2024 rok.

Ile zapłacimy podatku od nieruchomości w 2024 rok?
Podatki w naszej gminie są bardzo wysokie. Prawie wszystkie stawki są na poziomie maksymalnym, dopuszczonym przez właściwe przepisy prawne. Nasz klub poparł wniosek komisji finansowej obniżający nieco podatki od budynków mieszkalnych lub ich części niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Korekta propozycji wójta przywróciła zatem równowagę w zakresie wysokości stawek podatkowych pomiędzy osobami fizycznymi a przedsiębiorcami.

Inwestycje w Złotnikach
25 października otwarto oferty dotyczące budowy ulic: Spacerowa, Pagórkowa i Olchowa (wodociąg). To już drugi przetarg. Tym razem zgłosiło się aż 8 oferentów. Jest zatem realna nadzieja, że uda się wybrać skutecznie wykonawcę, który wreszcie to zadanie zrealizuje. To bardzo dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców ulicy Olchowej, którzy od wielu miesięcy czekają na zbudowanie krótkiego wodociągu, bez którego nie mogą wprowadzić się do nowych domów.

Cały czas trwają prace w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej w ulicach: Słowackiego, Reja i Prusa. Prace przebiegają planowo, wg wcześniej opracowanego harmonogramu. Firma stara się, aby budowa nie wpływała negatywnie na codzienne życie mieszkańców.

W trakcie procedowania jest zadanie dotyczące budowy wielofunkcyjnego boiska sportowego przy ulicy Lazurytowej w Złotnikach Parku. Finansowanie boiska zgłoszono do programu rządowego Polski Ład, co może utrudnić z oczywistych względów jego realizację. W trakcie procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę jest budowa wyjazdu z ul. Lazurytowej w ul. Obornicką. Zadanie to będzie wykonywane w formule uproszczonej (ZRID), co stwarza możliwość krótszej realizacji.

Trwa budowa gminnego monitoringu. Dodatkowe kamery pojawią się w wielu miejscach gminy, między innymi na skrzyżowaniach Azaliowa/ Pigwowa oraz Obornicka/ Pawłowicka w Złotnikach. Ponoć jest już gotowa koncepcja przebudowy i organizacji ruchu na skrzyżowaniu Czołgowa, Obornicka, Złotnicka. Liczymy, że wkrótce dokument zostanie odtajniony.

Przedsiębiorcy i mieszkańcy – rejon ulicy Prostej w Złotnikach
Na bieżąco informujemy o sporze mieszkańców z przedsiębiorcami w rejonie ulicy Prostej po linkiem http://www.zlotniki.suchylas.pl/index.php/11-aktualnosci/360-rejon-ulicy-prostej-w-zlotnikach.html . Sprawa dotyczy przede wszystkim organizacji ruchu samochodów ciężarowych w tej części osiedla. Przypomnijmy, że po otrzymaniu z gminy w połowie września informacji, że będzie tworzona nowa organizacja ruchu, która będzie dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem dla mieszkańców i przedsiębiorców, przewodniczący Zarządu Złotniki Osiedle radny Grzegorz Słowiński złożył wniosek do tegorocznego budżetu o przywrócenie kwoty 35.000 zł, która umożliwi realizację uspokojenia ruchu we wschodniej części osiedla wg skorygowanego projektu. I właśnie tak się stało, na październikowej sesji zmieniono nazwę zadania RKB/000/2023/0014 zabudżetowanego na kwotę 35.000 zł na „Opracowanie nowego projektu stałej organizacji ruchu i wprowadzenia ruchu ograniczającego ruch pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton w obrębie osiedla Złotniki”. Dotychczasowy, niekonsultowany projekt z mieszkańcami i przedsiębiorcami został uchylony rozstrzygnięciem Starosty Powiatowego. Z takiego obrotu sprawy, nie jest jednak zadowolony jeden z przedsiębiorców, który przybył na sesję wraz ze swoim adwokatem. Obaj Panowie zaprezentowali swoje refleksje w przedmiotowej sprawie, których nie chcielibyśmy komentować, bowiem ich treść jak i forma wywołała wśród radnych spory dysonans. Z przebiegiem dyskusji można zapoznać się po linkiem https://esesja.tv/transmisja/42128/lxii-sesja-rady-gminy-suchy-las.htm

Inwestycje w Złotkowie
Inwestycje w Złotkowie zostały zdominowane przez realizację budowy dróg w zachodniej części Złotkowa. Zakłada się, że prace zakończą się w czerwcu 2024 r. Niewiele dzieje się w zakresie pozostałych zadań, na realizację których czekają mieszkańcy, tj. likwidacja słupów energetycznych w ul. Słonecznikowej, projekt budowy kanalizacji w rejonie ulic Rodowej i Żelaznej, wykonanie dojścia pieszo-rowerowego na przystanek kolejowy od ulicy Lipowej. Mamy nadzieję, że po wyborach stworzy się klimat do uwzględnienia choć części oczekiwać mieszkańców Złotkowa w zakresie realizacji inwestycji w tej części gminy.

Chludowo
Radny naszego Klubu p. Zbyszek Hącia wraca do zdrowia i ostro zabiera się do pracy. Jedno z posiedzeń naszego Klubu odbyło się w ośrodku rehabilitacyjnym, gdzie nasz Radny przebywał. Rozmawialiśmy o kilku istotnych kwestiach dla mieszkańców Chludowa. Niestety, nic nie dzieje się w sprawie unieważnionego pod koniec września br. przetargu zadania „Chludowo – projekt i budowa parkingu publicznego na ul. Kościelnej (przy Kościele)”. Szczegóły: https://bip.suchylas.pl/przetarg/290/chludowo-projekt-i-budowa-parkingu-publicznego-na-ul-koscielnej-przy-kosciele/ . Jest to ważna dla mieszkańców inwestycja i powinna być realizowana jak najszybciej.

(-) Michał Przybylski – przewodniczący
(-) Zbigniew Hącia
(-) Grzegorz Słowiński

IMG_20231003_180821

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista Publikacji Chludowo