[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Expresem przez majową sesję …

Autor:

Pod koniec maja, podobnie jak w całym 2021 roku, radni Suchego Lasu obradowali zdalnie. W pierwszej części sesji Rada przyjęła kilka miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, między innymi dla rejonu ulicy Maniweskiej w Chludowie, o co przez kilka ostatnich lat, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, zabiegał radny naszego klubu Zbigniew Hącia.

Sporo emocji wywołała zmiana uchwały budżetowej gminy zaproponowana przez wójta w 2021 roku. Radny Grzegorz Słowiński zgłosił wniosek o ponowne przekazanie do komisji budżetowej zadania w kwocie ponad 700.000 zł dotyczącego przeprowadzenia ewidencji elementów sieci światłowodowej przez gminną spółkę informatyczną GCI, którą wójt planuje sprzedać. W toku dyskusji radny Michał Przybylski wskazywał na konieczność przedstawienia przez wójta harmonogramu w ujęciu czasowym oraz kosztów operacji sprzedaży. Radny Włodzimierz Majewski przypomniał natomiast, że na poprzedniej sesji radni nie wiedząc o planowanej sprzedaży GCI, powierzyli tej spółce kwotę ok. 1 mln złotych na realizację przyłączy teletechnicznych na terenie gminy, czemu zresztą byliśmy przeciwni. Właściwe zaplanowanie całego przedsięwzięcia jest zatem podstawą do racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi. Cieszymy się, że nasze stanowisko podzielili prawie wszyscy pozostali radni. Sprawa zatem wraca do komisji budżetowej.

Wygląda na to, że kończy się pandemia, a rozpoczyna się hossa inwestycyjna. Ogłaszamy kolejne postępowania przetargowe, między innymi na opracowanie koncepcji ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Obornickiej, na odcinku od Borówkowej w Suchym Lesie do Pawłowickiej w Złotnikach czy budowę świetlicy w Złotnikach Wsi. Planowo kończą się realizowane inwestycje, między innymi w Złotnikach na ulicy Żukowej oraz Granicznej. Jakość wykonanej  pracy oceniamy bardzo wysoko. We wrześniu zakończy się budowa ulicy Św. Michała w Jelonku.

Trwa procedura odbioru zabytkowego dworca kolejowego w Złotnikach. Wkrótce przeprowadzka do wyremontowanego obiektu biblioteki z ulicy Żukowej. Mamy nadzieję, że w zwolnionych pomieszczeniach zostaną uruchomione od września zajęcia dla dzieci zamieszkujące centralną część gminy. Mieszkańcy Złotnik – Osiedla przeznaczyli na odnowienie tych pomieszczeń 15.000 zł z budżetu lokalnego.

Na drogach już wybudowanych będzie coraz jaśniej, ale i ekologicznie i oszczędnie. We wschodniej części Złotnik, w ciągu 4 miesięcy zostaną wymienione 184 oprawy lamp na ledowe. We wrześniu doświetlona zostanie też ul. Jelonkowa na odcinku od Pigwowej do Czołgowej, a w Chludowie ul. Łagiewnicka.

Na uwagę zasługują odpowiedzi wójta na złożone przez radnych interpelacje. Radny Michał Przybylski dowiedział się, że wójt zignorował petycje prawie 400 mieszkańców naszej gminy, w szczególności Złotkowa i Złotnik oraz oświadczenie Rady Gminy Suchy Las, rekomendujące wójtowi podjęcie czynności zmierzających do przedstawienia nowego opracowania organizacji ruchu na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami Obornicka/Lipowa w Złotkowie a Obornicka/Pawłowicka w Złotnikach, uwzględniającego rozwiązania zaproponowane przez mieszkańców. Wójt zaprojektował jednak rozwiązania lansowane przez … siebie.

Radna Joanna Radzięda dowiedziała się natomiast, że w zasadzie nie ma nic niestosownego w wyremontowaniu samochodu osobowego używanego przez Straż Gminną za 27.000 zł i następnie odsprzedanie tegoż samochodu szefowi tej straży za 3.200 zł. O tej niezwykle bulwersującej gminną opinię publiczną sprawie napisała w dniu 4 czerwca 2021 roku Gazeta Wyborcza w artykule Auto straży gminnej wyremontowano, a potem kupił je komendant. Interes Życia.

Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji z sesji: XXXIII sesja Rady Gminy Suchy Las na kanale Rada Gminy Suchy Las – eSesja.tv

Klub Radnych Inicjatywa Mieszkańców Gmina Razem

(-) Michał Przybylski – przewodniczący
(-) Zbigniew Hącia
(-) Włodzimierz Majewski
(-) Grzegorz Słowiński

Lista Publikacji Ogólnogminnych