[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Autor:

Porażka aktywności społecznej Polaków czy brak wiary w możliwość swojego wpływu na zmianę?

Z tegorocznych badań CBOS wynika że jako społeczeństwo w przeważającej ilości jesteśmy przekonani do wagi i potrzeby społecznego działania, jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych i gotowi w razie konieczności nieść im pomoc. Tylko jedna czwarta naszych rodaków uważa, ze trzeba skupiać się na sobie i swoich potrzebach. Aż 77% jest przekonanych do wspólnego działania i wyraża pogląd, że zespołowo można rozwiązać wiele problemów lokalnych i potrzeb środowiskowych. Nie tylko tak myślimy ale coraz częściej podejmujemy takie działania, co piaty badany deklaruje uczestnictwo i bezpłatna działalność na rzecz jakieś organizacji społecznej. Świadczy to dobrze o naszej społecznej świadomości. Dlaczego więc nie pojmujemy w podobny sposób swojego uczestnictwa w różnego typu wyborach? Dlaczego nie traktujemy swojego głosu jako przejawu zespołowego działania na rzecz mniejszych lub większych społeczności: Europy , Polski, swojej Gminy?

Źródło …


W naszym obwodzie (Chludowo, Zielątkowo, Golęczewo) frekwencja wyniosła zaledwie 26,24%. Wybory nieznacznie wygrała Platforma Obywatelska przed PIS-em.

socha_eurowyb_1

Jeśli jednak przyjrzymy się  sympatiom politycznym, to nieznacznie wygrywają partie o rodowodzie prawicowym (PIS, SP, NP, Narodowcy) – w sumie 291 głosów, przed partiami centrowymi – 241 głosów. Stosunkowo słabe poparcie zanotowały partie lewicowe.
Czyżby nad północną częścią naszej Gminy unosił się duch naszego mieszkańca – Romana Dmowskiego … ?

socha_eurowyb_2

 

Lista Publikacji Ogólnogminnych