[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czy potrzebna jest nam Straż Gminna w Złotnikach?

Autor:

Wójt poinformował, że w budynku dworca kolejowego w Złotnikach, oprócz pomieszczeń związanych  z obsługą podróżnych będzie zlokalizowana nowa siedziba straży gminnej i oddział biblioteki – czytaj tutaj …

Wszyscy jesteśmy za jak najszybszą, przemyślaną estetycznie rewitalizacją dworca kolejowego w Złotnikach. Ten, w istocie zabytkowy budynek, wymaga szczególnej troski, podobnie jak „Stary Bar” w Chludowie, który jeszcze 2 lata temu niektórzy chcieli zrównać z ziemią i wybudować tam „coś nowego”. Przykład starego kasyna w Biedrusku jest znamienny.

Zupełnie inną kwestią jest jednak przeznaczenie tego dworca, który przecież powinien służyć mieszkańcom. Biblioteka w Złotnikach – Osiedlu istnieje przy ul. Żukowej, druga będzie z pewnością w nowej szkole. Po co zatem kolejna, skoro np. w Biedrusku nie ma żadnej?

Nie jestem, podobnie jak zdecydowana większość radnych za przeniesieniem tam siedziby Straży Gminnej z kilku powodów:

  1. Właśnie zakończył się remont dodatkowo pozyskanych pomieszczeń dla Straży Gminnej od kombatantów przy ul. Poziomkowej 39. Po co ten kosztowny remont, skoro planuje się wyprowadzkę?
  2. Straż Gminna powinna bardzo ściśle współpracować z Policją, np. w zakresie wspólnych patroli czy  obsługi powstającego gminnego monitoringu. Warunkiem tej współpracy jest bliskość siedzib, najlepiej „pod jednym dachem”, czyli w tym samym budynku. Zapewni to szybki przepływ informacji, a to warunek skutecznego i efektywnego działania obu tych służb. Dziś bardzo często zdarza się, że mieszkaniec poszukujący pomocy w Komisariacie Policji odsyłany jest do Straży Gminnej i odwrotnie.
  3. Straż Gminna kosztuje ok  1 mln. złotych rocznie. Nie jest to mało. Wiele samorządów likwiduje swoje służby municypalne ze względu na ich niską efektywność działania w stosunku do kosztów. Nie brakuje takich głosów również w Suchym Lesie. W takiej sytuacji fundowanie nowej siedziby Straży Gminnej za spore pieniądze, bez nadania jej oczekiwanego społecznie sensu jest w istocie niedźwiedzią przysługą. Presja na jej likwidację będzie jeszcze większa.
  4. Od dłuższego czasu planuje się rozbudowę budynku Urzędu Gminy, w tym Komisariatu Policji. Przy komisariacie powinna znaleźć się siedziba Straży Gminnej. To rozwiązanie najtańsze, najbardziej efektywne i najrozsądniejsze. Za takim rozwiązanie opowiedziała się jednogłośnie Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy Suchy Las, której pracami kieruję. Pomysł ten poparli również radni z obozu wójta.
  5. Kilka miesięcy temu, podczas sesji Rady Gminy wójt wspominał o mobilnym pogotowiu ratunkowym po wyremontowaniu dworca w Złotnikach – czy pomysł upadł?
  6. Aktualnie Straż Gminna posiada siedzibę przy ul. Poziomkowej 39, a mimo to w bliskim ich sąsiedztwie zachodzi permanentne łamanie przepisów (parkowanie na drogach pożarowych). Przeniesienie strażników do Złotnik raczej nie poprawi zatem bezpieczeństwa w tej części gminy, a sprawi, że kontrola wójta nad tą jednostką będzie słabsza.

Jak zatem wykorzystać dworzec w Złotnikach? Moim zdaniem powinny znaleźć się tam usługi, na które czekają mieszkańcy i które będą komplementarne dla węzła komunikacyjnego. Powinny go uatrakcyjnić. Siedziba Straży Gminnej takiej funkcji nie spełni. Widziałbym tam raczej usługi gastronomiczne (restauracja, kawiarnia, klub dla młodzieży, pizzeria itp). W najbliższym czasie mieszkańców w Złotnikach będzie lawinowo przybywać. Dziś to osiedle liczy 1.400 ludzi, za kilka lat będzie ponad 4.000. Sfera usług gastronomicznych na tym osiedlu praktycznie nie istnieje, tracimy szansę, żeby to zmienić.

A może macie Państwo inne pomysły na zagospodarowanie dworca? Czy potrzebna jest nam Straż Gminna w Złotnikach? Zachęcam do dyskusji …

Lista Publikacji Ogólnogminnych