[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Co nam na sercu leży – list Mieszkanki Golęczewa

Autor:

Po spotkaniu wyborczym w Golęczewie jedna z Mieszkanek napisała do mnie list, którego treść uznałem za konieczne w części opublikować. Z listu tego wynika, jak ważne dla mieszkańców są nasze golęczewskie zabytki i przepiękne lipy. Z listu możemy się również dowiedzieć, że gmina nie wykazywała dotychczas większego zainteresowana zabytkową zabudową Golęczewa.

Szanowny Panie,

Przesyłam artykuł, który chciałabym bardzo, aby Pan nie tylko przeczytał i wziął do serca, ale także o ile to możliwe, rozpropagował. „Na nic nie zdadzą się przepisy i zakazy (zwłaszcza dla Polaka), jeśli ludzie sami nie zrozumieją, że drzewa są pamiątką raju” – jak mówił ks. Twardowski. To samo dotyczy zabytków: dopóki historyk sztuki nie wytłumaczy im jaka to wartość, nie podpowie, jak remontować, by nie zepsuć, no i nie będzie finansowego wsparcia, to nic nie dadzą apele i zakazy. Tak naprawdę gmina – oprócz pieniędzy, ale nie dla wszystkich – nic nie zrobiła, by ocalić unikatowe, stare Golęczewo. Wystarczy popatrzeć na należący do gminy stary budynek straży pożarnej, najpierw  zdewastowany ohydnymi oknami, teraz rozsypujący się. Dworzec (przez który przejeżdżał Gilbert Chesterton), nie mogący się doczekać remontu. To przykłady dla mieszkańców, że stare jest nic nie warte. Serdecznie pozdrawiam, życzę sukcesu wyborczego…” Jako załącznik do listu przedstawiam artykuł Prof. Marka Kosmali, „Prawdy i mity o ogławianiu drzew”.

List ten jest głosem mieszkanki zatroskanej o losy naszego dziedzictwa, naszej tożsamości, pokazuje co nam, Golęczewianom na sercu leży. Podobny wydźwięk posiadają publikacje Pani Elżbiety Krenz http://interwencjepoznanskie.pl/niezwykla-wies-goleczewo/ oraz Państwa Marii i Mariana Bajerów, a także działalność Stowarzyszenia Golęczewian, które pokazują, że Golęczewo to wieś o niepowtarzalnym i wyjątkowym charakterze, z zabytkową architekturą, pięknym starodrzewiem lipowym, które stanowią jego wizytówkę i nadają niepowtarzalny klimat. Golęczewo wieś wzorcowa – tak było przed ponad 100 laty. Tak może i musi być również w niedalekiej przyszłości.

Lista Publikacji Golęczewo