Komisja Finansowo-Budżetowa i Rozwoju Gosp. (październik 2016)

Podczas dwóch październikowych posiedzeń Komisji opiniowano projekty uchwał na najbliższą sesję. Na pierwszym posiedzeniu zajmowano się kwestiami budżetowymi. Pozytywnie zaopiniowano między innymi wniesienie aportu do ZGK Sp. z o.o. na realizację planów związanych z nową siedzibą dla gminnej spółki komunalnej.

Opiniowano też miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, o które zabiegają właściciele działek – przedsiębiorcy. Niestety w naszej gminie cały czas akcentuje się podczas procedury planistycznej doraźne oczekiwania przyszłych inwestorów. Zbyt mało uwagi przywiązuje się do konieczności zapewnienia w miejscowych planach elementarnego ładu przestrzennego, zachowania właściwych zasad kształtowania zabudowy oraz określenia stosownych wskaźników zagospodarowania terenów. Próbuje się często narzucić radnym pośpiech i bylejakość w opiniowaniu uchwał planistycznych.

Przykładem takich złych praktyk są plany dla rejonu ul. Jagodowej i Rolnej, dla działki 311/5 w Suchym Lesie, a także dla planu pod nowe osiedle w Złotkowie, który np. zupełnie pomija fakt planowania w tym miejscu przebiegu północno-wschodniej obwodnicy aglomeracji poznańskiej. Staramy się zmieniać te fatalne dla planowania przestrzennego nawyki wójta.