Komisja Komunalna i Ochrony Środowiska (wrzesień 2017)

Członkowie KKiOŚ we wrześniu obradowali dwukrotnie. Pierwsze posiedzenie poświęcone było zagadnieniom, za które odpowiada gminny Referat Ochrony Środowiska. Pani Ewa Korek, sołtys Złotnik Wsi, już wiosną zgłaszała problemy z odprowadzaniem nadmiaru wody deszczowej do stawu. Prawdopodobnie były one wynikiem przerwania systemu drenów podczas niedawnej rekultywacji stawu. Niestety niedrożność kanalizacji deszczowej nie została w porę usunięta, a letnie obfite opady kilkukrotnie powodowały zalanie gminnego terenu rekreacyjnego, drogi i pobliskich ogródków działkowych. W efekcie osunęła się skarpa nad stawem, jednocześnie niszcząc nowe nasadzenia. Właściciele ogródków działkowych także ponieśli ogromne straty – większość ich roślin zgniła, a zalane altany wymagają gruntownego remontu. Zadziwia opieszałość, z jaką zajmowano się problemem cyklicznych zadań. Spółki Wodne dopiero pod koniec września skutecznie udrożniły studzienki. Teren rekreacyjny ma być zdrenowany, lecz kiedy to nastąpi – nie wiadomo.

2017_10_komisja1

2017_10_komisja2

Kolejną kwestą była ochrona i korekta drzew rosnących na terenie gminy. Ponownie zgłoszono wniosek o uregulowanie szerokości koron drzew, poszerzenie światła drogi ze Złotnik Wsi do Kiekrza. Radni zajmowali się także kwestią granic zabytkowego parku w Biedrusku i ochroną jego wiekowego zadrzewienia. Podczas posiedzenia zaproponowałam do objęcia ochroną jako pomniki przyrody kilku potężnych kasztanowców białych rosnących na terenie Suchego lasu oraz dwóch daglezji rosnących w Biedrusku.

2017_10_komisja3

Podczas drugiego posiedzenia przewodniczący Złotnik Osiedla, Grzegorz Słowiński przedstawił radnym problemy komunalne, z jakimi boryka się ta miejscowość. Podsumowaniem dyskusji było złożenie wniosku do wójta dotyczącego budowy wyjazdu  z ul. Kochanowskiego w stronę Soboty, a także kilka wniosków budżetowych.

Druga część posiedzenia poświęcona była dyskusji nad dwoma uchwałami dotyczącymi odbioru odpadów komunalnych. Obie uchwały wzbudziły wątpliwości radnych i wymagały dodatkowych wyjaśnień, więc wstrzymano się od opiniowania ich. W dalszej części członkowie KKiOŚ sformułowali wnioski do przyszłorocznego budżetu gminy.