[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Obwodnica Suchego Lasu/ Poznania – pierwsze starcie!

Autor:

W dniu 4 lipca br. odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne z inwestorem północno-wschodniej obwodnicy Suchego Lasu/ Poznania. Niestety, ani inwestor – Zarząd Dróg Powiatowych ani organizator zebrania – Wójt Gminy Suchy nie byli przygotowani na tak liczny udział mieszkańców.

Po słowie wstępnym wójta Grzegorza Wojtery, którego zresztą prawie nikt nie usłyszał,  postanowiono naprędce zorganizować mikrofon. Ludzi ciągle przybywało. Panował organizacyjny chaos i ogólne zamieszanie. Zebranie nie miało ani porządku, ani osoby prowadzącej.

W pierwszych wypowiedziach podnoszono kwestię braku zaangażowania gminy w proces informowania o tak ważnym zebraniu mieszkańców. Wójt próbował obciążyć za brak informacji sołtysów i przewodniczących osiedli, co oczywiście musiało zakończyć się fiaskiem, gdyż jednostki pomocnicze robiły co mogły, żeby jakakolwiek informacja dotarła do mieszkańców. Gmina natomiast w tym zakresie nie zrobiła w zasadzie nic.

2016_zebranie

Fot. Krzysztof Pilas

Atmosfera wiecowa, dość mocno frustrowała oczekujących na konkrety mieszkańców. Oliwy do ognia dolała jednak prezentacja projektantów, która dodatkowo poirytowała przybyłych na spotkanie ludzi. Mieszkańcy zgromadzili się przy telewizorach, na których zostały wyświetlone  mapki prezentujące planowany przebieg obwodnicy w trzech wariantach.Wszystkie warianty zostały odrzucone przez aklamację. Okazało się bowiem, że zakłada się przebieg drogi w pobliżu gęsto zamieszkałych osiedli w Złotnikach oraz Złotkowie.

20160704_154635

Tymczasem na stołach pojawiły się mapy planowanych tras przebiegu obwodnicy. Mieszkańcy spontanicznie rozpoczęli nakreślać swoje projekty, pożyczając sobie wzajemnie długopisy. W krótkim czasie powstało kilka kolejnych koncepcji na jednej mapie. Wójt już nawet nie udawał, że panuje nad spotkaniem.

W tej sytuacji o głos poprosił szef klubu Gmina Razem – radny ze Złotnik – Osiedla Michał Przybylski, który zaproponował zorganizowanie zebrania mieszkańców, po jego wcześniejszym profesjonalnym przygotowaniu. Szczególnie istotne, zdaniem radnego, powinno być wcześniejsze udostępnienie informacji mieszkańcom. Podkreślił, że ludzie powinni mieć czas na przygotowanie się do zebrania. Radny otrzymał brawa za zaprezentowanie głosu zdrowego rozsądku, a wójt w takiej sytuacji zadeklarował zorganizowanie spotkania we wrześniu br.

W toku spontanicznych wypowiedzi, mieszkańcy zwracali uwagę na sprawy ekologiczne, wśród nich radny Krzysztof Pilas oraz Agnieszka Targońska. O spotkaniu można przeczytać w lokalnych mediach na www.radiomerkury.pl oraz wtkplay.pl

Lista Publikacji Ogólnogminnych