[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Kiedy zameldujemy dwudziestotysięcznego mieszkańca?

Autor:

Na koniec 2019 roku liczba zameldowanych mieszkańców w Suchym Lesie wyniosła 17.312 osób. Do 20.000 brakuje zatem niespełna 2.700 osób. Zbliżamy się więc nieuchronnie do 20.000 mieszkańców i bez wątpienia w najbliższych kilku latach, za sprawą tzw. efektu developerskiego w Złotnikach Osiedlu oraz w Biedrusku wskaźnik ten osiągniemy.

Wbrew pozorom, liczba 20.000 zameldowanych mieszkańców nie ma tylko znaczenia symbolicznego, ale przede wszystkim rodzić będzie określone konsekwencje „polityczne”. Suchy Las dołączy bowiem do gmin, w których wybiera się nie 15 lecz 21 radnych i w wyborach już nie większościowych, lecz proporcjonalnych. Nie będziemy wybierać radnych w 15 jednomandatowych okręgach wyborczych, ale w trzech okręgach  7 mandatowych. W takiej sytuacji faworyzowane będą duże komitety wyborcze i partie polityczne. Odpowiedzi na pytanie, kiedy to nastąpi nie znamy. Warto jednak przeanalizować tabelkę przedstawiającą sytuację demograficzną w naszych jednostkach pomocniczych (sołectwach i osiedlach) i spróbować wyciągnąć jakieś wnioski.

2020_demgrafia_3

Zdecydowanie najwyższy wskaźnik przyrostu mieszkańców w latach 2018-2019 nastąpił w Złotnikach Osiedlu – 10,5 % rocznie. Nie najgorzej pod tym względem jest też w Biedrusku – 5,9 %. Złotkowo za to odnotowało wskaźnik ujemny (-0,4%), natomiast w Złotnikach Wsi liczba mieszkańców nie zmieniła się w ogóle.

2020_demgrafia_4

 

Opcja 1

Jeśli średni przyrost mieszkańców w latach 2020-2023 nie zmieni się i będzie na poziomie ostatniego roku, to w roku wyborczym – 2023 nie osiągniemy liczby 20.000 mieszkańców. Zabraknie nam niespełna 250 osób. Mogą się jedynie zmienić okręgi wyborcze, gdyż Zielątkowo może, choć wcale nie musi, stracić prawo do samodzielnego mandatu.

Opcja 2

Wszystko jednak na to wskazuję, że dynamika przyrostu mieszkańców w dwóch kluczowych dla demografii jednostkach: Złotnikach Osiedlu oraz w Biedrusku, w latach 2020-2023 będzie się zwiększała. Wskazują na to miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, projekt nowego studium oraz zamierzenia inwestycyjne developerów.

Z analizy poniższej tabeli wynika, że wystarczy wzrost o 3 punkty procentowe wskaźnika rocznego przyrostu mieszkańców w Złotnikach Osiedlu (do 13,5%) oraz w Biedrusku (do 8,9%) i magiczne 20.000 zameldowanych mieszkańców przekraczamy w 2023 roku.

2020_demgrafia_5

Każdy, kto zna zamierzenia inwestycyjne developerów doskonale zdaje sobie sprawę, że taki scenariusz jest bardzo realny.

Lista Publikacji Biedrusko