[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Terminal przeładunkowy i centrum logistyczne – konsultacje z mieszkańcami

Autor:

Rozpoczynamy dziś cykl publikacji dotyczący chyba największej w historii gminy Suchy Las inwestycji przemysłowej. Nasz klub poczuwa się do przekazania Państwu możliwie najszerszej i obiektywnej informacji o istocie tego przedsięwzięcia oraz o zagrożeniach i korzyściach zarówno na etapie jego realizacji, jak i funkcjonowania. Chcielibyśmy problem przedstawić w jak najszerszej perspektywie, w szczególności w wymiarze finansowym, społecznym, ekologicznym i rozwojowym. Nasz portal udostępnimy zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom tej inwestycji, ale również niezależnym ekspertom i fachowcom z różnych dziedzin. Będziemy wdzięczni również za głosy samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli stowarzyszeń i zwykłych mieszkańców.

O co chodzi?

Na grudniowym posiedzeniu Rady Gminy Suchy Las, poświęconym przyjęciu budżetu na 2023 r., ku zaskoczeniu wielu radnych, w materiałach na sesję znalazł się projekt wywołujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pomiędzy Golęczewem, torami kolejowymi, Złotkowem i Złotnikami (rejon ulicy Kochanowskiego) nazwanym ZŁOTKOWO ZACHÓD – TEREN AKTYWIZACJI GOSPODARCZEJ. Na obszarze 119,67 ha, inwestor zamierza wybudować kolejowo – drogowy terminal intermodalny, czyli przeładunkowy, z okazałą bocznicą kolejową oraz centrum logistyczne wraz z niezbędną infrastrukturą.

Brak wystarczającej wiedzy radnych o planowanej inwestycji spowodował, że przy zaledwie dwóch głosach wstrzymujących się, radni usunęli z porządku obrad ów projekt i odesłali go tym samym do prac w komisjach.

Konsultacje z mieszkańcami

Na decyzję radnych z całą pewnością miało wpływ odczytanie przed głosowaniem oświadczenia przewodniczącego oraz sołtysek jednostek pomocniczych Złotniki Osiedle, Golęczewo oraz Złotkowo, w którym wyrazili stanowczy sprzeciw wobec próby rozpoczęcia procedury planistycznej bez konsultacji społecznych z mieszkańcami zainteresowanych jednostek.

Zwrócili również uwagę, że konsultacje z mieszkańcami w tak istotnej sprawie powinny być poprzedzone informacją o szczegółach planowanej inwestycji, która usytuowana będzie na terenie bezpośrednio przylegającym do części mieszkalnych osiedla Złotniki-Osiedle oraz Golęczewa. W chwili obecnej nie są znane mieszkańcom założenia dla tej inwestycji w zakresie potencjalnej wielkości strumienia ładunków przepływających przez terminal, koncepcji planowanych rozwiązań komunikacyjnych, organizacji pracy przedsiębiorstwa i innych istotnych parametrów dla tego typu przedsięwzięć, które z pewnością będą miały realny wpływ na tereny znacząco oddalone od terminala i centrum logistycznego.

W zaistniałej sytuacji konsultacje z mieszkańcami, po przeprowadzeniu rzetelnej akcji informacyjnej, wydają się niezmiernie istotne i potrzebne. Będziemy o to zabiegać.
Klub Radnych Inicjatywa Mieszkańców Gmina Razem

(-) Michał Przybylski – przewodniczący
(-) Zbigniew Hącia
(-) Grzegorz Słowiński

Lista Publikacji Ogólnogminnych