Zdania lokalne w Suchym Lesie

Podczas marcowej sesji Rady Gminy Suchy Las (21.03.2014) przyjęto uchwałę likwidującą tzw. wydatki osiedlowe priorytet lokalny) oraz sołeckie (fundusz sołecki). Począwszy od 2014 r. zmodyfikowano procedurę oraz wielkość wydatków, które będą w dyspozycji poszczególnych jednostek pomocniczych (osiedli i sołectw). Wydatki te funkcjonują pod nazwą „zadania lokalne”. Generalnie uproszczenie procedury pozyskiwania funduszy z tyt. priorytetu lokalnego (15.000 Euro) należy uznać za krok we właściwą stronę, ponieważ dotychczasowa była zbyt skomplikowana i dość uciążliwa. Priorytet lokalny to środki, które pozwalały jednostkom pomocniczym organizować imprezy integracyjne dla mieszkańców (wycieczki, wigilie), a także niewielkie osiedlowe inwestycje (place zabaw, gabloty informacyjne, boiska do koszykówki, drobne naprawy i remonty itp.).

Niestety wprowadzenie zadań lokalnych stało się okazją do ograniczenia środków wielu jednostkom pomocniczym. Złotniki Osiedle, Chludowo czy Golęczewo przed reformą otrzymywały ok. 64.000 zł po reformie zaledwie 45.000 zł. Czy to słuszny kierunek? Wydaje się, że bardziej sprawiedliwy byłby system uwzględniający przede wszystkim ilość mieszkańców w danej jednostce pomocniczej. Obecnie system w zasadzie ma charakter uznaniowy i każdego roku o wysokości środków przekazanych jednostce decyduje arbitralnie wójt.