[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Szkoła w Rokietnicy za 4 miliony, szkoła w Suchym Lesie za 25!

Autor:

W Suchym Lesie przy ulicy Konwaliowej realizowana jest budowa filii sucholeskiej szkoły podstawowej. Inwestycję prowadzi rodzima firma MHA Invest. Budynek szkoły filialnej został zaprojektowany jako dwukondygnacyjny o powierzchni ok. 1.660 m. kw. m.in. z 9 salami lekcyjnymi, gabinetami psychologa i pedagoga, pomieszczeniami administracyjnymi, salą korekcyjną i gimnastyczną. Na zewnątrz obiektu będzie znajdował się dziedziniec z boiskiem. Inwestycja realizowana jest w tzw. partnerstwie publiczno – prywatnym. Przez 15 lat spółka MHA Invest z Jelonka będzie właścicielem budynku, a gmina będzie przez 15 lat ten budynek dzierżawiła w sumie za kwotę – 25.000.00 mln zł. Do tego dochodzą jednak koszty budowy infrastruktury: dróg, chodników, ścieżek, kanalizacji, oświetlenia i boiska. W sumie cała inwestycja może przekroczyć 40% rocznego budżetu gminy, czyli ok. 40 mln. zł

Głównym celem budowy gimnazjum w Rokietnicy była poprawa warunków kształcenia, unowocześnienie i wzbogacenie bazy placówek oświatowych oraz wyrównanie szans w dostępie do edukacji gimnazjalnej. W ramach tego projektu wykonano następujące zadania inwestycyjne: wybudowano nowoczesny budynek gimnazjum w Rokietnicy, który powstał przy ulicy Trakt Napoleoński. Obiekt jest dostosowany do osób niepełnosprawnych (winda osobowa, podjazd dla osób na wózkach inwalidzkich). Wybudowane gimnazjum o powierzchni użytkowej 2.673 m. kw. posiada: 12 sal lekcyjnych, w tym pracownię komputerową, laboratorium lingwistyczne, 6 laboratoriów dydaktycznych (matematyczne, biologiczne, chemiczne, fizyczne, geograficzne oraz multimedialne), a także bibliotekę wyposażoną w komputery z dostępem do Internetu. Ponadto są też: gabinet pielęgniarski, świetlica, stołówka z kuchnią, szatnia-szafki, część administracyjna, gospodarcza i socjalna, holl – aula. Docelowo w budynku gimnazjum może pobierać naukę 280 uczniów. Budynek gimnazjum wyposażono w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Całkowita wartość zadania to ok. 8.400.000 zł brutto. W tym: ok. 4.200.000 zł (50% ) dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Porównanie kosztów budowy szkoły w Suchym Lesie i Rokietnicy

S_R

Poniższy wykres obrazuje koszt 1 metra kwadratowego szkoły budowanej w Suchym Lesie oraz w Rokietnicy

S-R2

Z przedstawionych danych liczbowych wynika jednoznacznie, że 1 metr kwadratowy budowanego gimnazjum w Rokietnicy jest kilkakrotnie niższy niż w Suchym Lesie. Trzeba też zaznaczyć, że porównanie nie odnosi się do kwoty 25 mln zł, która jest rzeczywistym kosztem inwestycji, a tylko do wartości kosztorysowej sucholeskiej filii. A przecież do kosztów szkoły dochodzą jeszcze koszty budowy infrastruktury: dróg, chodników, ścieżek, kanalizacji, oświetlenia i boiska. To wszystko w szczerym polu w sumie za ok. 40 milionów.

Wszyscy pamiętamy, że można było rozbudować istniejącą szkołę podstawową, a za zaoszczędzone pieniądze wybudować, jakże potrzebne we wschodniej części Suchego Lasu ulice. Moglibyśmy zbudować ok. 40 km dróg z pełną infrastrukturą.

Dlaczego radni nie przeciwstawili się koncepcji wójta, która zakłada zadłużenie gminy na kolejne 15 lat? Dlaczego pozbawiono mieszkańców wschodniej części Suchego Lasu nowych dróg? Zadajmy im te pytania przed wyborami.

 

Lista Publikacji Ogólnogminnych