[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Expresem przez sesję ….

Autor:

Expresem przez sesję …

Marcowa sesja Rady Gminy Suchy Las tradycyjnie odbyła się w formule zdalnej. Trudno było oczekiwać innej decyzji Przewodniczącej wobec tego, co dzieje się podczas trzeciej fali pandemii.

Sporo zamieszania podczas sesji wywołały nagle zgłoszone przez wójta – zmiany w budżecie sprowadzające się do próby zwiększenia budżetu na realizację przyłączy światłowodowych na terenie gminy z kwoty 50.000 zł do prawie 830.000 zł. Radni o inicjatywie wójta dowiedzieli się na 5 minut przed głosowaniem. Włodarz ponadto poinformował, że wykonanie tego zadania powierzy bez przetargu gminnej spółce GCI, co wzbudziło przerażenie u większości radnych bez względu na polityczne podziały. Nic więc dziwnego, że autopoprawka wójta przepadła z kretesem nie tylko naszymi głosami, ale również głosami Jego radnych. Nie pomogło nawet znaczące obniżenie zaproponowanej kwoty do 124.000 zł.

Przyspieszają na terenie gminy realizacje zadań oświetleniowych. Gotowa jest już ścieżka rowerowa Złotniki Osiedle – Złotniki Wieś, wymieniamy oprawy tradycyjne na LED, budujemy nowe instalacje wg najnowszych standardów technologicznych. W tym obszarze mamy powody do zadowolenia.

W niedzielę 21.03.2021 r. dokonano oficjalnego otwarcia Starego Baru w Chludowie. Obok wójta Grzegorza Wojtery i dyrektora CKiBP Andrzeja Ogórkiewicza uczestniczył w tym wydarzeniu również niekwestionowany „Ojciec Chrzestny” tego przedsięwzięcia – radny naszego klubu Zbigniew Hącia, który przypomniał historię Starego Baru oraz wskazał na kluczowe momenty w dochodzeniu do kompromisowej decyzji o remoncie i rozbudowie tego obiektu. Efekt, który osiągnięto przerósł oczekiwania największych optymistów. Podziękowania należą się wszystkim radnym ostatnich dwóch kadencji oraz wójtowi, który początkowo zdystansowany wobec tego przedsięwzięcia, potrafił jednak zmienić zdanie i zrealizować bardzo trudny projekt wzorowo, szybko i z wielka dbałością o szczegóły. Zastanawiające jest, jak wiele można zrobić dla gminy, nie tracąc czasu na niepotrzebne spory i  jałowe dyskusje.

W najbliższym czasie otwierać będziemy kolejną zrewitalizowaną gminną perełkę – dworzec kolejowy w Złotnikach. Pozostało już tylko podłączenie przyłącza gazowego. Termin oddania obiektu – 30.06.2021 r.

Ruszyły inwestycje drogowe. W Złotnikach buduje się Żukowa i Graniczna, w Jelonku ul. Św. Michała. W Suchym Lesie ul. Sprzeczna i Stefańskiego. Na start czekają również kolejne zadania na północy gminy. Mamy nadzieję, że pandemia nie ograniczy zamiarów inwestycyjnych gminy i wszystko przebiegać będzie zgodnie z planami.

Od wielu miesięcy czarne chmury gromadzą się nad mającym powstać osiedlem pomiędzy Złotkowem a Złotnikami. Jedną z pierwszych decyzji planistycznych nowej Rady Gminy było uchwalenie w styczniu 2019 roku kuriozalnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego realizację osiedla na 150 lokali komponującego się w proponowanej przestrzeni mniej więcej tak, jak tzw. zamek  Gargamela w Stobnicy z Puszczą Notecką. Ostrzegaliśmy wtedy radnych, że  uchwalenie tego planu to przejaw braku zdrowego rozsądku. Wskazywaliśmy na aspekty komunikacyjne, prawne, ekologiczne i inne. Wszystko na nic – liczył się tylko doraźny interes inwestora. Nic więc dziwnego, że lokalizację tę zakwestionował RDOŚ, a cała sprawa stała się przedmiotem dociekań organizacji ekologicznych o zasięgu ponadregionalnym, które obecnie analizują kto i dlaczego uchwalił realizację osiedla w obszarze chronionym i jakie będą tego skutki. Inicjatywa budowy tego osiedla doczekała się też nieoficjalnej nazwy – „Mała Stobnica”. Trudno powiedzieć, jak sprawa się zakończy, ale nie jest nawet wkluczone wysokie odszkodowanie gminy na rzecz „beneficjanta” planu.

2021_03_ex

Kiedy w październiku 2018 roku Rada Gminy poprzedniej kadencji, z inicjatywy naszego klubu, przyjęła wzorowaną na rozwiązaniach z Tarnowa Podgórnego świetną uchwałę umożliwiającą wybory do Młodzieżowej Rady Gminy, nikt nie przypuszczał, że prace nad jej ukonstytuowaniem zostaną zatrzymane na prawie 2,5 roku. Okres ten to czas modelowej wręcz obstrukcji, pozorowanych dyskusji, nieporadności i złej woli. Szkoda, że niemożność akceptacji projektów poprzedników położyła się cieniem na całym projekcie.  Ubolewamy też, że w małostkowych kalkulacjach pominięto interes młodzieży. Ci którzy wtedy mieli 15 lat dziś dobijają do pełnoletności i straconego czasu nikt im nie zwróci. Dorosłym radnym, w tej sytuacji odradzamy raczej „w uwiędłych laurów liść z uporem stroić głowy”. Natomiast Radnym Juniorom życzymy satysfakcji z pracy. Bądźcie odważni, bezkompromisowi i niezależni, a zasłużycie sobie na szacunek i zaufanie Waszych wyborców.

Powodzenia!

Klub Radnych Inicjatywa Mieszkańców Gmina Razem

(-) Michał Przybylski – przewodniczący
(-) Zbigniew Hącia
(-) Włodzimierz Majewski
(-) Grzegorz Słowiński

 

Lista Publikacji Ogólnogminnych