Komisja Komunalna i Ochrony Środowiska (listopad 2016)

Komisja obradowała 22 listopada 2016 r. Radni opiniowali trzy projekty uchwał. Pierwszy z nich dotyczył stawek opłat za odbiór śmieci. Dyskusję nad projektem poprzedziła prezentacja multimedialna przygotowana przez urzędników, wyjaśniająca zawiłości systemu gospodarki odpadami w naszej gminie. Radni zastanawiali się przede wszystkim nad wysokością planowanej podwyżki z 11 zł na 17 zł (odpady segregowane) oraz sposobem wyboru firmy odbierającej śmieci. Gdyby propozycja wójta została przyjęta, to czteroosobowa rodzina zapłaciłaby w 2017 r. za wywóz śmieci 816 zł. rocznie. Proponowano, aby cenę ustalić poprzez przetarg. Wójt jednak preferuje zlecenie odbioru odpadów spółce gminnej, czyli ZGK. Ostatecznie projekt uchwały zaopiniowano negatywnie. Podobnie odrzucono projekt podwyżek taryf dla zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków. Natomiast zaakceptowano obniżenie ceny skupu żyta i określenie podstawy obliczenia podatku rolnego na 2017 r.

W dalszej części posiedzenia rozmawiano na temat wyników badania gleby przez WIOŚ w miejscu wycieku z terenu składowiska odpadów w Suchym Lesie. Poruszono także kwestię wycieku ścieków w Biedrusku oraz funkcjonowania szamba Komisariatu Policji w Suchym Lesie.