Polityka informacyjna Rady Gminy w kadencji 2014-2018

Mijająca kadencja Rady Gminy przyniosła wiele zmian na lepsze nie tylko w wymiarze twardych inwestycji, ale również w polityce informacyjnej. Wprawdzie gminna Gazeta Sucholeska jest dla radnych zamknięta, a próby przekonania kierownictwa gminy do jej otwarcia na problemy mieszkańców zakończyły się fiaskiem, to jednak od trzech lat radni mogą publikować teksty bez cenzury w Sucholeskim Magazynie Mieszkańców Gminy i informować o pracy Komisji Rady i publikować teksty klubowe.

Gmina od prawie 20 lat wykupuje strony Sucholeskiego Magazynu na swoje publikacje. Bardzo często teksty zamieszczane w Magazynie dublowały się z tymi, które zamieszczano w gazecie gminnej. Problem ten bardzo często podnosili mieszkańcy. Rada Gminy ten stan rzeczy zmieniła, postanawiając o zmianie dysponenta tych stron. Od 2016 roku o tym, co znajdzie się na stronach wykupywanych przez gminę decydują szefowie klubów radnych: Jarosław Ankiewicz, Włodzimierz Majewski oraz Michał Przybylski a przekazywanie materiałów koordynuje przewodnicząca.

Przejęcie przez Radę Gminy dyspozycji w zakresie treści stron w Magazynie Sucholeskim nie zmieniło kosztów tej pozycji budżetowej, w stosunku do lat poprzednich, natomiast spowodowało spore zamieszanie w stronnictwie wójta, który do pluralizmu medialnego nie jest raczej przyzwyczajony. Szczególną irytacją w tym zakresie wykazuje się radny klubu Nowoczesna Gmina  Paweł Tyrka, któremu wojewoda uchylił w sierpniu mandat za przekroczenie tzw. przepisów antykorupcyjnych, o czym poinformował mieszkańców właśnie Sucholeski Magazyn.