Zarzuty dla wójta Suchego Lasu

„Zarzuty nadużycia uprawnień i wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w majątku gminy przedstawiono wójtowi podpoznańskiego Suchego Lasu. Samorządowcowi grozi do 10 lat więzienia.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie Ewa Woźniak przekazała PAP, że wójtowi Suchego Lasu Grzegorzowi Wojterze (zgodził się na publikację danych) przedstawiono łącznie trzy zarzuty dotyczące nadużycia uprawnień i wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w majątku gminy.

Wójt został przesłuchany. Nie przyznał się do winy. Złożył wyjaśnienia, ale z uwagi na ich obszerność będzie wezwany ponownie i przesłuchanie będzie kontynuowane – powiedziała prokurator.

Zarzuty mają związek z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa złożonym dwa lata temu przez CBA. Wówczas Biuro zakwestionowało zawartą przez wójta w 2014 roku 15-letnią umowę dzierżawy budynku szkoły od dewelopera, który wybudował obiekt na zlecenie gminy, za łącznie ponad 26 milionów złotych przez cały okres obowiązywania umowy. Według CBA, gdyby gmina wybudowała budynek ze swoich środków kosztowałoby to ponad 8,2 miliona złotych, a przy 15-letnim inwestycyjnym kredycie 15,6 miliona złotych.

Przed dwoma laty wójt Wojtera podkreślał w wywiadach dla lokalnych mediów, że w 2014 roku gminy nie było stać na budowę placówki lub sfinansowanie inwestycji z kredytu. Zaznaczał, że budynek powstał na terenie będącym własnością gminy, który został oddany w trybie przetargowym w użytkowanie wieczyste na 15 lat, zaś trzecia umowa z deweloperem dotyczy przeniesienia własności na rzecz gminy Suchy Las po 15 latach za jeden grosz. Wójt podkreślał, że przez cały okres obowiązywania umowy, to deweloper ma płacić za np. remonty budynku szkoły.

Prokurator Woźniak podała, że zarzuty przedstawione wójtowi dotyczą m.in. zawartych w 2014 roku, według śledczych niekorzystnych dla gminy, umów o oddaniu gruntu w wieczyste użytkowanie, o dzierżawie, a także o przedwstępnej sprzedaży. Jak dodała, czynsz dzierżawny przez cały okres obowiązywania 15-letniej umowy wyliczono na ponad 26,3 miliona złotych.

Wydatki publiczne na realizację inwestycji związanej z budową szkoły podstawowej w Suchym Lesie nie były i nadal nie są wykonywane w sposób celowy, oszczędny i optymalny. Wyrządzono szkodę majątkową gminie w wysokości co najmniej 13,3 miliona złotych – powiedziała prokurator.

W czasie śledztwa z zawiadomienia CBA dotyczącego budowy szkoły powołano biegłego, który podczas analizy dokumentów urzędowych wskazał na inne nieprawidłowości skutkujące przedstawieniem wójtowi kolejnych zarzutów.

Według śledczych, w okresie od października 2004 roku do marca 2005 roku wójt nadużył udzielonych mu uprawnień i zawarł umowę dzierżawy bez przeprowadzenia analizy ekonomicznej przez firmę zewnętrzną, czym miał wyrządzić szkodę w majątku gminy w wysokości ponad 4,5 miliona złotych. Jak opisała prokurator, gmina posiadała swoją działkę przy basenie, ale wydzierżawiła inną dla stworzenia parkingu. Kolejny zarzut dotyczy wyrządzenia gminie szkody majątkowej w 2010 roku w wysokości co najmniej 543 tysięcy złotych. Wówczas według ustaleń śledczych wójt zawarł z pewną firmą umowę dzierżawy działki na terenie Suchego Lasu.

Znów zrobił to bez przeprowadzenia odpowiedniej analizy ekonomicznej, mimo że firma ta oferowała sprzedaż rzeczonej działki oraz jeszcze innej za kwotę ponad 1 miliona złotych – wskazała Woźniak.

Wójt Suchego Lasu Grzegorz Wojtera przekazał, że nie zgadza się z przedstawionymi mu zarzutami, ale na tym etapie postępowania nie będzie ich komentował”.

Źródło: https://poznan.tvp.pl/54644510/zarzuty-dla-wojta-suchego-lasu