Komisja Komunalna i Ochrony Środowiska (luty 2017)

W lutym br. Komisja nie obradowała. Radni jednak bardzo wnikliwie przeanalizowali projekt uchwały, określającej wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, który został przygotowany przez Urząd naszej gminy. Rodzaje i gatunki drzew podzielono na 4 grupy, każdej przypisując określoną stawkę opłaty. Więcej …

Głosowanie nad projektem uchwały miało odbyć się podczas lutowej sesji Rady Gminy. Budził on jednak wątpliwości natury prawnej, dotyczącej udziału społeczeństwa w jej procedowaniu (możliwość składania uwag). Poza tym, powszechnie i pospiesznie prowadzone wycinki drzew, nagłaśniane zresztą przez media, spowodowały szeroką krytykę społeczną nowych regulacji prawnych. W kręgach rządowych rozgorzała dyskusja na ten temat i ostatecznie zapowiedziano nowelizację dopiero co wprowadzonej ustawy.

Te dwie przesłanki spowodowały, że radni zadecydowali o odroczeniu głosowania nad zaproponowaną uchwałą i usunęli ten punkt z porządku obrad lutowej sesji. Nie spowoduje to jednak urzędniczego paraliżu, bowiem zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, w przypadku gdy Rada Gminy nie określi wysokości stawek, do ustalania opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu stosuje się maksymalne stawki, czyli niż 500 zł za 1 cm obwodu usuwanego drzewa oraz 200 zł za 1 m2 usuwanych krzewów.