[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Stracona szansa Suchego Lasu – Dotacje Unijne 2007-2013

Autor:

Środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2007-2013 mogły być szansą na szybszy rozwój naszej gminy. Absorbcja środków unijnych mogła skutkować poprawą jakości życia wszystkich mieszkańców Suchego Lasu. Tymczasem wszystkie sztandarowe gminne inwestycje: Octopus, Centrum Kultury z Biblioteką Publiczną oraz halę sportową zbudowaliśmy w zasadzie bez tych środków, co bez wątpienia było jedną z przyczyn gigantycznego zadłużenia budżetu gminy. Oczywiście bez zewnętrznych środków budujemy również filię szkoły podstawowej w Suchym Lesie. W końcu stać nas!


W minionej perspektywie finansowej mogliśmy pozyskiwać środki unijne w 3 głównych obszarach:

  1. WRPO – Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  2. EFS – Europejski Fundusz Społeczny
  3. PROW – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Przyjrzyjmy się, jak wykorzystaliśmy te środki w porównaniu z gminami ościennymi naszego regionu:


WRPO – Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny to największy program służący zmniejszeniu różnic gospodarczych, społecznych i infrastrukturalnych pomiędzy Wielkopolską a pozostałymi regionami Unii Europejskiej:

przyb_unia_1

 

 

 

 

 

 

Z przedstawionego powyżej porównania widać wyraźnie, że w sposób znaczący odbiegamy od pozostałych gmin, pozyskaliśmy niewiele więcej niż 10% tego, co udało się władzom Pobiedzisk.


EFS – Europejski Fundusz Społeczny to tzw. programy miękkie o charakterze społecznym i edukacyjnym.

Wykorzystanie tych środków w latach 2007-2013 przez gminy: Murowana Goślina, Pobiedziska, Rokietnica i Suchy Las w przeliczeniu na 1 mieszkańca przedstawia poniższy wykres:

przyb_unia_2

 

 

 

 

 

 

Niestety i w tym obszarze nie jest dobrze – znów miejsce … ostatnie!


PROW – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przygotowany został dla poprawy i rozwoju infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa do standardów innych regionów Unii Europejskiej, a także odnowy i rozwoju wsi. Zestawienie wykorzystania środków w ramach PROW 2007-2013 (stan na dzień 23 kwietnia 2014 roku) przedstawia poniższa tabela:

przyb_unia_3

 

przyb_unia_4


Niestety również Program Rozwoju Obszarów Wiejskich nie był dla władz naszej Gminy istotny z punktu widzenia pozyskiwania środków unijnych. Miejsce na szarym końcu!
Przed nami kolejna perspektywa – 2014-2020. Czy będą to również lata stracone dla naszej gminy ? Czy wpływy za poligon oraz odszkodowania za wysypisko śmieci, zapewniające nam wysoki budżet są wystarczającym powodem ignorowania funduszy unijnych? A co będzie, jeśli zmienią się przepisy i nie będzie można liczyć na te dwie kury znoszące złote jaja?


Źródło – informacja Urzędu Marszałkowskiego z 25 kwietnia 2014 r. DO-IV.1431.43.2014

 

 

Lista Publikacji Ogólnogminnych