[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Gmina Razem wygrywa wybory do Rady Gminy Suchy Las!

Autor:

Po znanych wszystkim perturbacjach z liczeniem głosów, mamy wreszcie od kilku dni oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Polsce. Mogą one budzić kontrowersje w przypadku wyborów do Rad Powiatów i Sejmików Wojewódzkich. Ilość nieważnych głosów skłania do refleksji, czy sposób organizacji wyborów nie wypaczył wyników.

Pocieszające w tym całym zamieszaniu jest jednak to, że wybory do Rad Gmin oraz bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów czy prezydentów już żadnych kontrowersji nie wzbudzały.

W Gminie Suchy Las, podobnie jak w całej Polsce, wybory do Rady Gminy odbyły się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Cały obszar Gminy został zatem podzielony na 15 takich okręgów, a wybory wygrywał kandydat z najlepszym wynikiem.

Kandydaci zgłaszani byli przez komitety wyborcze, które mogły wystawić w każdym z okręgów co najwyżej 1 kandydata. Dwa komitety: Gmina Razem (GR) oraz Zgoda i Rozwój (ZiR) – komitet Wójta wystawiły kandydatów we wszystkich 15 okręgach. Komitet Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (NP – JKM) zgłosił swoich kandydatów w 4 okręgach, natomiast Inicjatywa Mieszkańców w 2 okręgach. W szranki wyborcze stanęły też komitety jednoosobowe, w sumie było ich 4.

Wybory do Rady Gminy zdecydowanie wygrało ugrupowanie Gmina Razem, zdobywając 2.565 głosów, co stanowiło 44,06% oddanych głosów. Ugrupowanie Wójta – ZiR uzyskało 2.130 głosów (36,59%) i zajęło miejsce 2. Bardzo dobry wynik wyborczy odnotował 2 osobowy komitet Inicjatywa Mieszkańców, bowiem w zaledwie 2 okręgach uzyskał poparcie aż 496 wyborców, zdobywając 2 mandaty.

wybory_1

Pozostałe komitety uzyskały raczej skromne poparcie. Chwalebnym wyjątkiem jest tylko wynik Pawła Tyrki, który uzyskał mandat z okręgu nr 4 (Zielątkowo/Chludowo).

wybory_2

W wyborach do jednomandatowych okręgów ilość zdobytych głosów często nie przekłada się na ilość zdobytych mandatów. Gmina Razem, pomimo największego poparcia, uzyskała tyle samo mandatów, co ugrupowanie Wójta Zgoda i Rozwój, którego wynik był gorszy aż o 435 głosów. Wygrywaliśmy zdecydowanie, natomiast przegrywaliśmy nieznacznie. Kandydaci z komitetu Gmina Razem wygrali z protegowanymi przez p. Wójta osobami w 8 okręgach, a przegrali w 7. Z tym, że rozmiar porażki na ogól był niewielki, natomiast zwycięstwa dość znaczące. Znamiennymi przykładami są: Michał Dziedzic, który przegrał zaledwie 2 głosami i Zbigniew Hącia, który wygrał różnicą 226 głosów.

Niski rozmiar porażki odnotowali też kandydaci Gminy Razem, w bardzo trudnych okręgach, we wschodniej części Suchego Lasu, gdzie w akcji propagandowej wykorzystano otwierane z wielką pompą na 2-3 tygodnie przed wyborami bardzo kosztowne inwestycje.  Ewa Prukała – 28 letnia kandydatka przegrała tam 33 głosami z bardzo doświadczonym i powszechnie znanym Ryszardem Tasarzem, a Przemysław Francuz – zaledwie 38 głosami uległ prominentnemu kandydatowi ZiR, przewodniczącemu Rady Gminy – Jarosławowi Ankiewiczowi. Takie wyniki kandydatów Gminy Razem na tym terenie, to sukces nie mniejszy, niż niektóre wyborcze zwycięstwa w innych okręgach.

Ostateczny podział mandatów w nowej Radzie Gminy wygląda następująco:
– Gmina Razem – 6 mandatów
– Zgoda i Rozwój – 6 mandatów
– Inicjatywa Mieszkańców – 2 mandaty
– Paweł Tyrka – 1 mandat

Po tych wyborach Gmina Razem zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Gminy o 5 mandatów, natomiast ugrupowanie Zgoda i Rozwój 5 mandatów straciło. Ta bolesna porażka obozu Grzegorza Wojtery ma sporo przyczyn, ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Ciekawy obraz powyborczej rzeczywistości dopełniają wyniki indywidualne poszczególnych kandydatów. Najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów zdobyła Małgorzata Salwa-Haibach (Inicjatywa Mieszkańców) – 347 głosów, Zbigniew Hącia (Gmina Razem) – 305 głosów, Michał Przybylski (Gmina Razem) – 285 głosów. Niekwestionowanym zwycięzcą w stolicy naszej Gminy okazał się Krzysztof Pilas (Gmina Razem), który w Suchym Lesie uzyskał najwyższe poparcie – 258 głosów.

wybory_3

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki, w których uwzględniono wielkość okręgu wyborczego (ilość  wpisanych na listy wyborcze osób). W pierwszej 20 znalazło się aż 10 przedstawicieli komitetu Gmina Razem, zaledwie 7 kandydatów ugrupowania Zgoda i Rozwój, 2 kandydatów Inicjatywy Mieszkańców oraz Paweł Tyrka.  Co bardzo ciekawe, w tej klasyfikacji kandydaci, którzy nie zdobyli mandatu: Ewa Prukała, Anna Małłek, Zygmunt Trzybiński czy Józef Śpiewak, uzyskali lepsze wyniki  niż Maciej Jankowiak, który mandat uzyskał. Pierwsza 20 wygląda zatem następująco:

wybory_4Reasumując, należy podkreślić, że chociaż w kampanii nie brakowało ostrej dyskusji i wzajemnych złośliwości, to jednak miała ona charakter merytoryczny. Kandydaci innych komitetów bez przeszkód uczestniczyli w spotkaniach organizowanych przez Zgodę i Rozwój. Mogli swobodnie zadawać pytania, a nawet prezentować własne pomysły dotyczące przyszłości naszej Gminy. Pomiędzy kandydatami nie obserwowano też, charakterystycznych dla wielu innych miejscowości:  politycznego zacietrzewienia czy ostentacyjnej wrogości.

Kampania nie zrobiła z nas wrogów, bowiem nie różnią nas zasadnicze cele, tylko inaczej postrzegamy sposoby ich realizacji.

To chyba dobrze wróży przyszłej współpracy!

Lista Publikacji Ogólnogminnych