[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Radny u wojewody

Autor:

W związku z licznymi pytaniami, zwłaszcza mieszkańców Zielątkowa oraz Chludowa informuję, że w grudniu zakończyła prace komisja doraźna powołana w sprawie informacji na temat radnego klubu Nowoczesna Gmina Pawła Tyrki.

Ustalenia komisji zawarto w profesjonalnie sporządzonym sprawozdaniu, które zostało przyjęte przez wszystkich członków komisji doraźnej, również przedstawiciela klubu radnego Pawła Tyrki. Jest bowiem pozbawione jakiegokolwiek kontekstu politycznego. Zważywszy na okoliczności tej sprawy –  stan faktyczny oraz prawny Komisja  przedstawiła Radzie Gminy na styczniowej sesji projekt uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego.

Pomimo tego, że wniosek Komisji jednoznacznie wskazywał na możliwość pozbawienia radnego mandatu, to Rada Gminy zdecydowała sprawę przekazać do ostatecznego rozstrzygnięcia Wojewodzie Wielkopolskiemu. Cel takiego działania był jeden – wyeliminować wszelkie możliwe podejrzenia o polityczne działanie radnych mających większość w  Radzie Gminy Suchy Las, czyli radnych koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM.

Przypominam, że wcześniej z tzw. przepisami antykorupcyjnymi zmagało się dwóch innych radnych klubu związanego z wójtem. W jednym przypadku mandat radnemu uchylił wojewoda, co potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny. Obecnie radny czeka na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego. W kwestii poczynań drugiego radnego wojewoda nie zajął stanowiska.

W pełni solidaryzuję się z głosami oburzenia mieszkańców. Tym bardziej, że w tej kadencji powstał Kodeks Etyki Radnego. Doskonale rozumiem, że jeśli prawie połowa radnych klubu związanego z wójtem NOWOCZESNA GMINA zajęta jest wyjaśnianiem swoich relacji finansowych z gminą, to cierpi na tym wizerunek całej naszej lokalnej społeczności. Niestety, na postępowanie radnych i siłę ich przyzwyczajeń mamy bardzo ograniczony wpływ.

Lista Publikacji Ogólnogminnych