[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czy zmanipulowano naukowców?

Autor:

W tegorocznym budżecie Gminy, uchwalonym w styczniu 2016 roku, udało się przeznaczyć sporą kwotę zł na badania jakości powietrza nad wysypiskiem śmieci w Suchym Lesie. Mają  one odpowiedzieć na pytanie o przyczynę odorów i doprowadzić do rozwiązania problemu uciążliwości składowiska.  Wiele czasu zabrało Urzędowi Gminy znalezienie firmy lub instytucji, która byłaby skłonna takowe badania przeprowadzić. Ostatecznie zadania tego podejmą się naukowcy z Zachodniopomorskiego  Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Badania będą  wykonywane latem 2016 roku i w całości sponsorowane przez Gminę Suchy Las, aby wykluczyć ewentualny wpływ Zakładu Zagospodarowania Odpadów (ZZO) na ich wynik.

Od dawna toczy się dyskusja  pomiędzy mieszkańcami Gminy Suchy Las i północnej części Poznania  a zarządem ZZO na temat funkcjonowania wysypiska i uruchomienia biokompostowni. Jednym z efektów dyskursu jest  interpelacja (http://bip.poznan.pl/bip/interpelacje/interpelacja-ws-uciazliwosci-odorowej-zwiazanej-z-funkcjonowaniem-zzo,NT0000F0FE/  ) złożona 15 marca 2016 roku przez poznańską radną Halinę Owsianą na ręce Prezydenta Miasta Poznania. Pani  radna m.in. zapytuje, czy jesteśmy (Miasto Poznań) przygotowani, aby podać rzetelną informację na temat przyczyn uciążliwości odorowej z ZZO. Zauważa też, że należy zacząć być szczerym aż do bólu, bo tylko szczera prawda pozwoli rozwiązać konflikt z mieszkańcami Suchego Lasu. Co ciekawe, w odpowiedzi  na interpelację wyjaśnień udzielił poproszony o to nowy prezes ZZO, Stanisław Kęska.

Ze zdumieniem przeczytałam ową odpowiedź.  W skrócie wynika z niej, że to po stronie ZZO leżała inicjatywa przeprowadzenia badań odorowych i zasługą tej firmy jest znalezienie wykonawcy. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawili swój koronny wniosek  jeszcze przed wykonaniem badań. Stwierdzili mianowicie, że główne źródło odorów to odpady organiczne.  Kluczową sprawą jest uruchomienie biokompostowni. Dodam, że Prezes Kęska powoływał się w swych wyjaśnieniach na pismo, jakie otrzymał 1 marca 2016 roku z ZUT w Szczecinie.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Gminy wyraziłam swoje wątpliwości co do rzetelności  informacji zawartych w przytoczonej odpowiedzi na interpelację (będącej przecież udostępnionym  publicznie dokumentem). Zastanawia mnie, jaki sens ma sponsorowanie przez Gminę badań, których wynik z góry został przesądzony.  Zastępca wójta, Marcin  Buliński częściowo zdementował przedstawione wyżej rewelacje Prezesa  Kęski. Poinformował również, że badania jakości powietrza zostaną przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2016 r. (początkowo były planowane na lipiec).

Mam wrażenie, że odezwa radnej H. Owsianej zawarta w interpelacji  trafiła w pustkę…

1. Suchy Las – badania zanieczyszczenia powietrza, wód gruntowych i gleby wokół śmietniska

Lista Publikacji Ogólnogminnych