[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czy gminne autobusy są bezpieczne?

Autor:

Wielu mieszkańców gminy zwraca uwagę na nieprawidłowości w funkcjonowaniu gminnej komunikacji publicznej, którą obsługuje spółka gminna – Zakład Komunikacji Publicznej Sp. z o.o. Obawy mieszkańców są niestety zbieżne z wypowiedziami byłych oraz obecnie zatrudnionych pracowników ZKP, którzy przybyli 28 marca br. na posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w celu poinformowania radnych o nieprawidłowościach funkcjonowania ZKP. Informacje te trzeba oczywiście potwierdzić i ewentualnie zweryfikować, ale nie należy ich bagatelizować.

Kierowcy pokazali zdjęcia dokumentujące zły stan autobusów. Usterki układów hamulcowych, niefunkcjonujące ogrzewanie i klimatyzacja, zużyte drążki układu kierowniczego, drzwi, które samoczynnie otwierają się podczas jazdy to tylko niektóre przykłady niesprawnego taboru. Kierowcy mają wprawdzie możliwość zgłaszania awarii technicznych w zeszycie, który jest dowodem na powtarzalność awarii i niedokonanie napraw, ale zauważono, iż z owego zeszytu na bieżąco są wyrywane kartki. Kierowcy podnosili też, że w firmie panują fatalne warunki socjalne, a pracownikom nie zapewnia się niezbędnych szkoleń, skutkiem czego mechanicy nie są w stanie fachowo naprawiać pojazdów.

Pracownicy akcentowali również, że na osoby, które odmawiają prowadzenia niesprawnych pojazdów, wywierana jest presja. Jednemu z kierowców, który odmówił kierowania takim pojazdem, odebrano 800 zł premii. Premie odbiera się rzekomo pracownikom nieposłusznym i  kierowcom uczestniczącym w zdarzeniach drogowych. Z przebiegu obrad komisji, na podstawie nagrania, sporządzono protokół, który dostępny jest na oficjalnej stronie Internetowej http://bip.suchylas.pl/176/komisja-bezpieczenstwa-i-porzadku-publicznego/

Niestety, niektóre opinie wyrażane podczas obrad Komisji są zbieżne z kontrolą przeprowadzoną 2 lutego br. przez Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego. Przypomnijmy, skontrolowano wtedy 5 autobusów należących do naszego ZKP. Trzy z nich miały poważne usterki techniczne, a w jednym autobusie wskaźnik ostrzegawczy układu ABS zaklejony został taśmą izolacyjną, by nie świecił i nie pokazywał awarii.

Co ciekawe, ZKP w poprzednim roku otrzymał od Unii Wielkopolan wyróżnienie I stopnia w Konkursie o Wielkopolską Nagrodę Jakości. Trafnie na ten temat pisał w artykule: czy Karol Marcinkowski przewraca się w grobie Tomasz Bekas na http://www.gminarazem.pl/czy-karol-marcinkowski-przewraca-sie-w-grobie/ „Nie jest tajemnicą, że niektóre nagrody i certyfikaty wręczane z nabożeństwem podczas sesji Rady Gminy Suchy Las, wzbudzają wesołość wśród mieszkańców i są obiektem drwin. Towarzyszące im komentarze nie służą ani wyróżnionym, ani też organizatorom tych dość osobliwych spektakli. Niech okazją do refleksji będą wydarzenia ostatnich dni.”

Przewodniczący Komisji – Włodzimierz Majewski oraz radni klubu Gmina Razem Dariusz Matysiak i Zbigniew Hącia w tej bulwersującej sprawie spotkali się z wójtem Grzegorzem Wojterą. Ustalono, że w ZKP zostanie przeprowadzony niezależny audyt.

Tymczasem na kwietniowym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego niespodziewanie zjawiła się inna grupa pracowników spółki, która wypowiadała się o sytuacji w ZGK zgoła odmiennie.

W zaistniałej sytuacji wójt wycofał się z chęci przeprowadzenia niezależnej kontroli o czym wprost poinformował radnych na kwietniowej sesji. Stwierdził ponadto, że za zaoszczędzone pieniądze woli kupić opony, a poza tym ma zaufanie do Rady Nadzorczej spółki. Tak więc planowanego audytu nie będzie.

Na koniec, trzeba zadać pytanie o efektywność nadzoru właścicielskiego wójta nad szczodrze dotowaną z pieniędzy mieszkańców spółką. Czy zamiast podróżować po Polsce w celu wspierania rozmaitych inicjatyw politycznych nie należałoby czasem odbyć podróży do siedziby ZKP w Chludowie, celem przekonania się jak jest naprawdę?

Lista Publikacji Ogólnogminnych