[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Niekontrolowany wyciek ze składowiska odpadów w Suchym Lesie

Autor:

Jak czytamy na stronie internetowej Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu Sp. Z o.o.  wody odciekowe z kwater składowiska odpadów w Suchym Lesie,  poprzez drenaż denny i dwa zbiorniki retencyjne, odprowadzane są do oczyszczalni odcieków. System istnieje od 1996 roku i powinien skutecznie uniemożliwiać przesiąkanie odcieków do wód gruntowych i powierzchniowych.

Jak się okazuje – niestety nie funkcjonuje on prawidłowo. Otóż zaraz za płotem wysypiska od strony północno -zachodniej znajdują się ogromne kałuże  z brunatną, cuchnąca cieczą. Prawdopodobnie jest to niekontrolowany wyciek wód odciekowych. Fakt ten zgłosiłam 11 sierpnia 2016 r. w gminnym Referacie Ochrony Środowiska. Mam nadzieję, że Urząd podejmie w tej sprawie szybkie i skuteczne działania.

Dodam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w rejonie składowiska prowadzony jest przez cały rok monitoring środowiska naturalnego. Kontroluje się  wpływ wysypiska na wody powierzchniowe i podziemne, powietrze i glebę. Wyniki pomiarów kontrolnych oczywiście wskazują, że składowisko funkcjonuje prawidłowo – niestety tylko w wirtualnej rzeczywistości urzędniczych papierów.

2016_wyciek_1 2016_wyciek_2 2016_wyciek_3 2016_wyciek_4

 

Lista Publikacji Ogólnogminnych