Komisja Finansowo – Budżetowa i Rozwoju Gospodarczego (lipiec 2015)

W najbliższym czasie rozpoczną się pracę nad nowym budżetem gminy Suchy Las na 2016 r. O co  przede wszystkim powinna zadbać Rada Gminy, a szczególnie Komisja Finansowo – Budżetowa i Rozwoju Gospodarczego, aby budżet stanowił element prorozwojowy:

1. bardzo ostrożnie podchodzić do inwestycji, które nie mają wystarczającego uzasadnienia ekonomicznego, np. kolejny PSZOK, kompostownia itp.,
    2. zadbać o efektywne prowadzenie inwestycji i racjonalne planowanie wydatków – partycypacja społeczna podczas podejmowania decyzji,
    3. prowadzić racjonalną politykę kredytową – zaciągać tylko te kredyty i pożyczki, które są konieczne (wcześniej podpisane umowy) lub korzystne, np. WFOŚ i GW (częściowo umarzalne),
    4. wzmocnić instytucjonalnie i kadrowo pion pozyskiwania funduszy zewnętrznych zamiast np. pion promocji,
    5. zracjonalizować koszty funkcjonowania niektórych spółek gminnych, np. poprzez usytuowanie ich w rozbudowywanym Urzędzie Gminy.

Od początku kadencji nowej Rady, kluby radnych Gmina Razem oraz Inicjatywa Mieszkańców zasady powyższe konsekwentnie wcielają w życie. Dla mnie, jako przewodniczącego Komisji jest oczywiste, że ich spełnienie, to pierwszy krok w kierunku realnego i trwałego uzdrowienia naszych finansów. Do współpracy zapraszam również wszystkich innych Radnych, których dobro gminy i pomyślność jej mieszkańców leży na sercu.