[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Komisja Finansowo – Budżetowa i Rozwoju Gosp. (kwiecień 2016)

Autor:

W kwietniu odbyły się dwa posiedzenia Komisji. Obradowano nad planami zagospodarowania przestrzennego oraz opiniowano projekty uchwał na kwietniową sesję.

Od dłuższego czasu trwają prace nad nową siedzibą dla gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Ta firma m. in. odbiera nam śmieci, odśnieża drogi, dba o zieleń. Propozycji było już kilka: w Chludowie, w Złotnikach, we wschodniej części Suchego Lasu, a ostatnio w Suchym Lesie przy ul. Szkółkarskiej, co znalazło wyraz w przygotowanym projekcie uchwały na kwietniową sesję.

Na mój wniosek projekt uchwały został jednak zdjęty z porządku obrad kwietniowej sesji.  Został on bowiem przygotowany wyjątkowo, jak na wagę sprawy, nieprofesjonalnie. Brakowało w nim przede wszystkim rzeczowego uzasadnienia. Radni mieli ten projekt przegłosować i najlepiej o nic nie pytać. A pytań i problemów jest wiele:

  • Jak będzie wyglądała ogólna koncepcja zagospodarowania tej działki?
  • Jakie będą koszty wybudowania nowej siedziby dla ZGK na tej działce?
  • Jaki będzie sposób finansowania (środki własne spółki czy środki gminne, kredyt czy środki zewnętrzne?
  • Jak rozwiąże się kwestie obsługi komunikacyjnej?
  • Co na to ludzie, mieszkańcy okolicznych domów?
  • Jak jest opinia Zarządu Osiedla Suchy Las lub Zebrania Mieszkańców dla inwestycji w tym miejscu?
  • Czy porównano koszty usytuowania ZGK w Suchym Lesie z lokalizacją w Chludowie?
  • Czy są lokalizacje alternatywne?

Trzeba zaznaczyć, że na tym etapie nie jesteśmy przeciwni tej lokalizacji, ale decyzja nie może zapadać bez poszanowania naturalnych praw obywatelskich mieszkańców, którzy mają prawo wiedzieć, co planuje wójt w ich najbliższym sąsiedztwie. Radni natomiast muszą głosować odpowiedzialnie, mając możliwie szeroką wiedzę, co do całokształtu tej inwestycji. Dlatego właśnie mój wniosek poparła koalicja INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM.

Warto też podkreślić, że przy okazji dyskusji w tej sprawie, szef klubu Gmina Razem Michał Przybylski przypomniał radnym klubu wójta oraz samemu wójtowi, że radni i wójt sprawują władzę w imieniu mieszkańców Gminy i w żadnym razie nie będzie zgody na ich przedmiotowe traktowanie. Prosimy zatem mieszkańców o uwagi i sugestie w tej sprawie. Macie prawo się wypowiedzieć!

 

Lista Publikacji Ogólnogminnych