[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

O właściwe traktowanie zwierząt!

Autor:

W ostatnich kilku miesiącach na portalach społecznościowych głośno było o przypadkach skandalicznego traktowania zwierząt. Sadystyczne okaleczanie kotów, znęcanie się nad psami, czy zabijanie saren to tylko niektóre z odrażających „ludzkich” zachowań. Nic wiec dziwnego, że podczas ostatniego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego gościliśmy, między innymi, przedstawicielki fundacji ANIMALIA, panie – Dorotę Deckert i Dorotę Godek, które przedstawiły problemy związane z okropnym wręcz sadystycznym traktowaniem zwierząt, szczególnie kotów.

Najwięcej tego typu problemów występuje na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), niestety przy biernej postawie Zarządów.

Długa dyskusja, w części której uczestniczył wójt Grzegorz Wojtera oraz reprezentujący kluby Radnych INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM radny Michał Przybylski – inicjator spotkania pozwoliła na wyciągnięcie wniosków, które przekazano w formie pisemnej wójtowi:

  1. Właściwy referat urzędu gminy, wspólnie z dyrektorami przedszkoli oraz szkół powinien zorganizować pogadanki mające na celu uświadamianie dzieciom i młodzieży, jak należy postępować ze zwierzętami, a w szczególności ze zwierzętami bezdomnymi.
  2. W celu poprawy aktualnej sytuacji należy w Gazecie Sucholeskiej oraz w innych gminnych mediach, systematycznie zamieszczać artykuły, które stanowczo piętnują zachowania sadystyczne i niepożądane związane z okaleczaniem zwierząt.
  3. Urząd Gminy winien przygotować informacje dotyczące przedmiotowej sprawy w postaci plakatów, które należy umieścić w gablotach naszych jednostek pomocniczych oraz na terenie ROD.
  4. Wystąpić do Zarządów ROD na terenie naszej gminy z informacją, jakie sankcje grożą za znęcanie się nad zwierzętami oraz ich okaleczanie.
  5. Podjęcie współpracy w celu szybkiego ograniczenia tych niepożądanych zachowań z organizacjami społecznymi, parafiami, policją oraz strażą gminną.

Wójt, ustosunkowując się do powyższych wniosków, zapewnił o podjęciu współpracy z organizacjami społecznymi, placówkami oświatowymi, Zarządami ROD oraz jednostkami pomocniczymi w celu wyeliminowania, czy chociażby ograniczenia tego procederu. Opublikowano już krótki artykuł na stronie internetowej oraz FB: http://www.suchylas.pl/pl/wa%C5%BCne/item/4504-s-t-o-p-okrucienstwu-wobec-zwierzat

Mamy nadzieję, że systematyczna praca przyniesie oczekiwane rezultaty. Nasi czworonożni przyjaciele są też mieszkańcami gminy Suchy Las i mają pełne prawo oczekiwać od nas pomocy, szacunku i bezpieczeństwa. Sami przecież o swoje prawa się nie upomną, nie napiszą skargi na bezczynność wójta, Rady Gminy czy sołtysa.

Należy też przy okazji wspomnieć, iż właściciele swoich czworonożnych pupili mają też określone obowiązki. Psa należy pilnować, a niestety często widzimy jak przemieszczają się poprzez oraz wokół posesji sąsiadów bez należytej opieki, pozostawiając po sobie nieciekawe ślady. Także wyprowadzanie na spacer psów powinno odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami ( Art. 77 kodeksu wykroczeń). Smycz nie powinna służyć tylko za ozdobę trzymaną w ręce, a sprzątanie po własnym pupilku nie przynosi nikomu ujmy.  Jest to zwyczajny obowiązek.

Paniom – Dorocie Deckert i Dorocie Godek serdecznie dziękuję za zwrócenie nam uwagi na bardzo poważny problem!

Lista Publikacji Ogólnogminnych