[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Krakowiacy i Górale przy wysypisku śmieci

Autor:

Co ma wspólnego Wojciech Bogusławski z rozbudową wysypiska śmieci w Suchym Lesie? Wbrew pozorom całkiem sporo. Otóż ojciec sceny narodowej, aktor, reżyser i dyrektor teatru w jednej osobie urodził się 9 kwietnia 1757 roku w Glinnem – nieistniejącej już wsi w naszej gminie. Po tej osadzie,  niestety nie zostało już wiele. W 1940 wieś włączono w obszar poligonu w Biedrusku i wyludniono, a w 1947 dopełniono dzieła zniszczenia i zburzono dwór Bogusławskich. Pamięć o miejscu narodzin Wojciecha  jednak przetrwała. 23 lipca 2008 r., w dniu rocznicy śmierci ojca teatru polskiego odbyło się symboliczne przeniesienie jego grobu z Cmentarza Powązkowskiego do Glinna. Tego dnia została wkopana urna z ziemią pobraną z miejsca dotychczasowego spoczynku oraz ustawiony głaz z okolicznościowym napisem.

bogusl_0Jest też droga, a właściwie historyczny trakt, który łączy Poznań z dawnym Glinnem i dworem Bogusławskich. To ulica „Krakowiaków i Górali”, która biegnie dnem malowniczego wąwozu. Problem w tym, że ekspansywna polityka składowiska odpadów stanowi realne zagrożenie dla tej ulicy. Część tej drogi ma wchłonąć wysypisko, a usankcjonować mają to procedowany właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz „Plan gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego na lata 2016-2022 wraz z planem inwestycyjnym”.

bogusl_1bogusl_3Czy powinniśmy na to pozwolić? Jestem przekonany, że nie! Mieszkańcom Suchego Lasu obiecywano, że wraz z uruchomieniem spalarni śmieci w 2016 r. powoli będzie się zmniejszać obszar wysypiska, aż do jego całkowitej likwidacji. Tymczasem sytuacja jest odwrotna i dla mieszkańców niezrozumiała. Wysypisko się powiększa, a jego uciążliwości odorowe są coraz bardziej dokuczliwe.

Nic więc dziwnego, że Stowarzyszenie Kulturalne im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu aktywnie włącza się w obronę dziedzictwa kulturalnego naszego regionu. W tej bardzo pozytywnej i niezwykle istotnej sprawie powinniśmy wspomóc Zarząd Stowarzyszenia. Namawiam do tego nie tylko władze naszej gminy, organizacje pozarządowe, ale również wszystkich mieszkańców. Niech nie zabraknie nam woli działania i determinacji!

bogusl_2

Lista Publikacji Ogólnogminnych