[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Bilet u kierowcy

Autor:

Z początkiem kwietnia tego roku zmieniły się zasady sprzedaży biletów na liniach podmiejskich, w tym również w autobusach rodzimego ZKP. Aktualnie u kierowcy można zakupić tylko bilety na 10 i 40 minut (normalne i ulgowe), jedynie za odliczoną kwotę. Dla mieszkańców stanowi to niedogodność. Problem sygnalizowany był i nadal jest przez radnych, ale też wielu mieszkańców korzystających z komunikacji publicznej. Wg przekazów, część kierowców ma duży problem z wydawaniem nawet niewielkiej reszty. Co prawda, zgodne jest to z regulaminem poznańskiego ZTM, gdyż kierowca może odmówić wydania reszty, gdy brakuje mu gotówki. Mieszkańcy informują jednak, iż niektórym kierowcom „brakuje” reszty notorycznie.

W wielu miastach na świecie już od dobrych dziesięciu lat ograniczono w taki sam sposób płatność za przejazdy w komunikacji publicznej. W niektórych miastach można jednak płacić kwotą nieodliczoną. Nie otrzymuje się wówczas reszty, ale na bilecie jest wydrukowana kwota refundacji. Kwota ta może być wypłacona w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta – każdorazowo lub po zakupie biletu albo po zebraniu się większej sumy. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania na liniach podmiejskich lub tylko w ZKP w Suchym Lesie? Sądzę, że rozwiązałoby to kilka problemów.

ZTM w Poznaniu tłumaczy ograniczanie zakupu biletów u kierowcy chęcią poprawy punktualności kursowania autobusów. Każdy z nas sam może ocenić, co jest większą przyczyną opóźnień: zakup biletu u kierowcy czy zakorkowana ul. Obornicka. Niezaprzeczalne jest jednak to, że poruszanie się komunikacją zbiorową przy użyciu karty PEKA jest korzystniejsze dla kieszeni pasażera, nawet tego sporadycznie korzystającego z autobusów czy tramwajów. Jest też dużo wygodniejsze.

Pytanie nasuwa się następujące. Czy ZTM i kierowcy ZKP powinni utrudniać lub uniemożliwiać zakup biletów w autobusie przy nieporównywalnie słabszym niż w Poznaniu systemie dystrybucji biletów? Dodam tylko, że aby wyrobić lub odebrać kartę PEKA należy udać się do jednego z Punktów Obsługi Klienta. Wszystkie punkty znajdują się poza Gminą Suchy Las – jedenaście w Poznaniu i jeden w Tarnowie Podgórnym. Dojazd do któregokolwiek z nich wiąże się z zakupem biletu u kierowcy…

Lista Publikacji Ogólnogminnych