[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Szkoła w Złotnikach za plan miejscowy dla nowego osiedla

Autor:

Wójt Grzegorz Wojtera w swoim komentarzu zamieszczonym w grudniowym numerze Gazety Sucholeskiej wspomniał, że budowa zespołu przedszkolno-szkolnego dla Jelonka, Złotnik i Złotkowa jest dla niego priorytetem. Sugeruje też, że jeśli radni nie poprą bezwarunkowo planu zagospodarowania dla nowego osiedla w Złotnikach, to poniosą polityczną odpowiedzialność za brak placówki oświatowej w na tym terenie. O tym, że plan w swej obecnej formie jest kuriozalnie niekorzystny dla mieszkańców Złotnik pisaliśmy w poprzednim artykule: http://www.gminarazem.pl/nowe-osiedle-w-zlotnikach/.

Sugestie wójta odnoszą się przede wszystkim do radnych ze Złotnik i Jelonka. Każdy, kto jednak choć trochę ich zna, wie doskonale, że nie ulegną oni ani politycznemu szantażowi, ani innym naciskom. Nie pozwolą bowiem zmienić życia mieszkańców Złotnik w codzienny koszmar w zamian za iluzoryczną obietnicę wybudowania szkoły za kilkanaście lat.

Wszyscy w Złotnikach wiedzą, że nie mogą liczyć, aby nowa placówka oświatowa w tej części gminy powstała z inicjatywy czy woli wójta Grzegorza Wojtery. Mieszkańcy Złotnik dobrze pamiętają przecież, jaki bój w 2012 roku stoczył o szkołę w Złotnikach ówczesny przewodniczący Zarządu Osiedla – Michał Przybylski. Racjonalne argumenty przemawiały za budową szkoły w Złotnikach. Niestety zdecydowała bezwzględna, chłodna kalkulacja polityczna wójta i jego ugrupowania.

Nowa szkoła, boisko i towarzysząca infrastruktura zlokalizowane we wschodniej części Suchego Lasu miały stać się wielkim politycznym bilbordem wyborczym dla grupy sprawującej od kilkunastu lat władzę. Szkołę i nowe boisko otwierano bezpośrednio przed wyborami 2014 r. Inwestycja ta miała też uzasadnić bezsensowny podział Suchego Lasu na dwie odrębne jednostki pomocnicze. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, obiekt za gigantyczne pieniądze wybudowano zatem w szczerym polu przy ul. Konwaliowej w Suchym Lesie. Przeciwstawiali się temu pomysłowi nawet niektórzy radni obozu wójta. Trzeba też przypomnieć, że przeciwna tej lokalizacji była ówczesna komisja oświaty, której przewodniczyłem i zdecydowanie wspierałem ideę budowy szkoły w Złotnikach. Oto fragment mojej wypowiedzi z listopada 2012 r.:

„Szkoła powinna być zlokalizowana jak najbliżej dzieci. Miejsce Złotnik – jest to centrum naszej Gminy, wydaje się miejscem idealnym dla mieszkańców lewej i prawej strony Złotnik oraz mieszkańców Złotkowa. Dzieci miałyby bliżej do szkoły. Odciąży to w naturalny sposób szkołę w Suchym Lesie. Szkoła w Suchym Lesie w tej chwili funkcjonuje i w przypadku, gdy odejdą z niej dzieci z tych miejscowości, to dla Suchego Lasu ta szkoła w zupełności wystarczy…”

Gdyby 3 lata temu zrealizowano naszą koncepcję, byłaby już szkoła w Złotnikach i pewnie budowalibyśmy szkołę w Golęczewie, a w 2016 roku rozpoczęlibyśmy budowę szkoły w Biedrusku. Dlaczego stało się inaczej, wyjaśnia tekst Michała Dziedzica http://www.gminarazem.pl/jak-zaprzepaszczono-szanse-na-szkole-w-zlotnikach-i-goleczewie/. Warto przeczytać, celem uniknięcia podobnych błędów w przyszłości …

Na koniec zwracam uwagę, że w swoim komentarzu, wójt wstydliwie przemilczał fakt, że negatywnie odniósł się do wniosku mieszkańców Złotnik z września 2015 r. i w ogóle nie wpisał budowy szkoły do Wieloletniej Prognozy Finansowej aż do 2029 roku. Tak więc, jeśli budowa zespołu przedszkolno-szkolnego dla Jelonka, Złotnik i Złotkowa jest dla niego priorytetem, to dopiero w latach … 30-tych XXI wieku.

Na szczęście z inicjatywy radnych koalicyjnych INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM wpisano do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2018 budowę przedszkola w Złotnikach, które ze względu na budowę nowych osiedli dla ok. 2.000 ludzi jest pilną koniecznością.

(-) Krzysztof Pilas
przewodniczący Komisji Społecznej

Lista Publikacji Ogólnogminnych