[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Golęczewo – czas na podsumowanie kadencji

Autor:

Ostatnie lata to dla Golęczewa okres dynamicznych zmian infrastrukturalnych. Pomimo poważnych problemów w początkowej fazie ruszyła wreszcie jedna z największych inwestycji drogowo-kanalizacyjnych w gminie, czyli budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z drogami. Wartość tej inwestycji rozłożona na lata 2012-2019 to prawie 33,5 mln zł. Na przełomie 2016 i 2017 roku zrealizowano pierwszy etap inwestycji i położono kanalizację sanitarną i burzową w ulicy Tysiąclecia. Obecnie trwają prace na ulicy Dworcowej.

Dzięki wielkiej mobilizacji mieszkańców oraz wsparciu radnych koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM Dariusza Matysiaka, Michała Przybylskiego, Agnieszki Targońskiej, Zbigniewa Hąci oraz sołtysa Przemysława Majkowskiego, nie bez oporów ze strony wójta, wymieniono stare azbestowe rury wodociągowe na nowe. Warto przeczytać: http://www.gminarazem.pl/czy-mieszkancy-goleczewa-beda-nadal-pic-wode-z-azbestowych-rur/

Inną ważną dla Golęczewa inwestycją jest prowadzony przez PKP remont trakcji kolejowej. W ramach tej inwestycji wykonano w Golęczewie nowy peron, na razie w kierunku Piły. Po zakończeniu prac remontowych powstanie w Golęczewie przystanek kolejki metropolitalnej. W związku z tym planuje się rewitalizację stacji kolejowej. Uruchomienie połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej skróci czas podróży i „przybliży” Golęczewo do Poznania.

W 2017 roku powstał projekt i rozpisano przetarg na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego. Niestety, po otwarciu kopert z ofertami okazało się, że zespół przedszkolno-szkolny w Golęczewie można wybudować nie za 8,5 mln. zł jak zakładano, lecz za kwotę blisko 20 mln. zł. W takich okolicznościach, wójt zdecydował wycofać się z zamiaru budowy zespołu przedszkolno-szkolnego, czemu dał wyraz w autopoprawce do budżetu na 2018 r. i jednocześnie zaproponował budowę jedynie przedszkola. Rada Gminy, po dyskusji podzieliła argumentację wójta, chociaż koalicja klubów INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM proponowała w toku prac w komisjach nie ograniczać zakresu tej inwestycji do budowy przedszkola, lecz przesunąć o rok realizację całego zadania (na lata 2019-2020). Więcej na ten temat pisaliśmy na http://www.gminarazem.pl/dlaczego-wojt-zrezygnowal-z-budowy-szkoly-w-goleczewie/. Szkoda, że tak się nie stało, ponieważ przedszkole i tak powstanie dopiero w 2019 r.

Przy ul. Tysiąclecia wykonano projekt zagospodarowania stawu (umocnienie brzegów). Świetlica wiejska została wyposażona w klimatyzację. Koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM poparła też szereg drobnych inwestycji wnioskowanych przez sołtysa i mieszkańców. W szczególności budowę oświetlenia w ulicach Malinowej i Agrestowej oraz projekt Pszennej, Zbożowej i Rolnej. Sporo środków przeznaczano też na działalność integracyjną.

Wiele się dzieje w Golęczewie, jak przebiegają inwestycje najlepiej wiedzą Mieszkańcy. Z moich doświadczeń jako dotychczasowego mieszkańca Suchego Lasu wynika, że podobnie jak w Suchym Lesie, wszystko dzieje się chaotycznie, z dużym opóźnieniem i z katastrofalnym, wręcz pozbawionym logicznego i ekonomicznego uzasadnienia planowaniem wydatków i prac. W zasadzie, nic w tym dziwnego w końcu Golączewo rządzone jest przez tego samego wójta co Suchy Las.

Lista Publikacji Golęczewo