[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Płonący autobus – oświadczenie

Autor:

Dziś w godzinach rannych spłonął doszczętnie autobus sucholeskiego Zakładu Komunikacji Publicznej Sp. z o.o. Na szczęście nie było ofiar, ponieważ pojazd dopiero rozpoczynał kurs. Nie trudno sobie jednak wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby autobus wypełniony był pasażerami w tym jadącymi do szkoły dziećmi.

jnqrd7ss4tcrr3957bkp2rtps7ghbnp2_gallery

Fot. Agnieszka Łęcka

9syg5pv7gtnh77hpsnp22nthrns54kn5_gallery

Fot. Agnieszka Łęcka

Od wielu miesięcy koalicja klubów radnych Inicjatywa Mieszkańców – Gmina Razem domaga się zdecydowanych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa osób podróżujących naszymi gminnymi autobusami. Wielokrotnie pisaliśmy na ten temat. Spotkaliśmy się z rozżalonymi, oburzonymi i zdesperowanymi,  obawiającymi się o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów pracownikami spółki. Radni składali interpelacje oraz apelowali o podjęcie realnych działań na posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz podczas obrad Rady Gminy. Spotykaliśmy się w tej sprawie z wójtem Grzegorzem Wojterą.

W okresie od lutego do czerwca tego roku WITD oraz Policja przeprowadziły łącznie 19 kontroli stanu  technicznego autobusów ZKP, w wyniku których dokonano zatrzymania 7 dowodów rejestracyjnych w związku z NIENALEŻYTYM STANEM TECHNICZNYM POJAZDU.

Pracownicy spółki, którzy spotkali się z radnymi zwracali uwagę na fatalny stan taboru autobusowego. Usterki układów hamulcowych, zaklejone czujniki, niefunkcjonujące ogrzewanie i klimatyzacja, zużyte drążki układu kierowniczego, drzwi samoczynnie otwierające się podczas jazdy to tylko niektóre przykłady niesprawnego taboru. Pracownicy akcentowali również, że na osoby, które odmawiają prowadzenia niesprawnych pojazdów wywierana jest presja.

Tymczasem wójt Grzegorz Wojtera zbagatelizował problem sprowadzając go do bieżącej walki politycznej. Koncentrował się raczej na obronie wizerunku spółki, a właściwie jej Zarządu, pomijając kwestię bezpieczeństwa pasażerów. Pisał, że nasza batalia jest po prostu wymyślona, a prawdziwym celem jest napiętnowanie wójta i prezesa ZKP. Pod koniec czerwca br. wójt zamiast przekazać spółce ZKP środki na niezależną ekspertyzę i niezbędne remonty autobusów postanowił dokapitalizować kwotą 275.000 zł gminną spółkę, która zajmuje się … promocją gospodarczą gminy, i która nie potrafi od kilku lat wykazać się efektami swoich działań.

Przy takiej postawie wójta mogło dzisiaj dojść do prawdziwej tragedii.  Na rok przed wyborami, bieżący interes polityczny przysłonił wójtowi zdrowy rozsądek oraz kwestie bezpieczeństwa pracowników i pasażerów gminnej komunikacji.

Poniżej publikujemy kompromitujący wójta artykuł z lipcowej Gazety Sucholeskiej pod kuriozalnym tytułem „SUCHOLESKIE AUTOBUSY BYŁY I SĄ BEZPIECZNE”
(-) Włodzimierz Majewski – przewodniczący klubu radnych Inicjatywa Mieszkańców, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy suchy Las
(-) Michał Przybylski – przewodniczący klubu radnych Gmina Razem
(-) Michał Dziedzic – prezes Stowarzyszenia Gmina Razem

gs_sierpień_autobusy

Lista Publikacji Ogólnogminnych