[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czas na dobrą politykę senioralną w naszej gminie

Autor:

Polska jest krajem starzejącym się. Rośnie liczba i odsetek osób powyżej 65 roku życia, a wśród nich tych najstarszych (powyżej 80 roku życia). W 2013 roku w Polsce żyło 38 495 659 osób, z czego

5 672 608 to ludzie powyżej 65 roku życia. Według prognoz GUS na lata 2008-2035 liczba ludności Polski będzie się zmniejszać, natomiast zwiększy się liczba osób w wieku 65 lat i więcej: od 5 131 tys. (2007), przez 5 673 tyś (2013) by osiągnąć 8 358 tys. w 2035 roku.

2018_seniorzy

Ponad dwukrotnie zwiększy się też liczba osób powyżej 80 roku życia: z 1 140 tys. (2007) do 2 574 tys. (2035 rok). Starzenie się populacji oznacza też feminizację starości, czyli późnej fazy starości doświadczają przede wszystkim kobiety.

Dane te pokazują jak istotne jest myślenie o problemach tej grupy społecznej nie tylko z poziomu finansowego ale również, a może przede wszystkim, z poziomu zmiany filozofii traktowania  ich problemów, jako kompleksowego działania w kierunku lepszego życia ich i ich rodzin. Seniorzy byli dotychczas w dużej mierze marginalizowani i postrzegani wciąż jako obciążenie dla wspólnoty, a ich potrzeby ograniczane tylko do konsumpcji. Jednak coraz bardziej wydłużający się etap życia, jakim jest starość, wraz ze swymi stadiami: wczesnym (60-74 lata), późnym (75-89 lat) i długowiecznym (90 plus), nie może ograniczać się jedynie do refleksji o finansowych kosztach starzenia się.

Pieniądze są  istotne i niezbędne na te działania, ale  bez dobrze zaplanowanego procesu adaptacji i oswajania starości, nie będą efektywnie wydane . Jak wszystkie inne ważne dla lokalnej społeczności działania władz gminnych tak i te powinno przekuwać się na tworzenie nowoczesnych i skutecznych narzędzi do realizacji zaplanowanych zmian. Jest w Polsce wiele przykładów dobrych praktyk polityki senioralnej. Liderem jest samorząd Gdyni, ale i po sąsiedzku można zobaczyć wiele lokalnych inicjatyw, które działają na rzecz poprawy jakości życia seniorów. Poznań czerpie z doświadczeń Gdyni i z nią współpracuje. Tarnowo Podgórne powołało Radę Seniorów, konsultuje i wspiera działania na rzecz tej grupy społecznej.

Naszą gminę nie tylko stać na taką politykę ale również mamy potencjał intelektualny w tej grupie wiekowej, który można i  trzeba wykorzystać dla tworzenia adekwatnych do potrzeb działań.  Jednak inicjatywa jest w rękach władz gminnych.

Źródła: http://polityka.zaczyn.org

Lista Publikacji Ogólnogminnych