[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Szkoła w Golęczewie

Autor:

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, ku zaskoczeniu radnych, wójt ogłosił nagle i niespodziewanie konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej dla zespołu szkolno-przedszkolnego w Golęczewie. Co ciekawe, zrobił to przed ogłoszeniem przez rząd informacji o nowym ustroju szkolnym w Polsce.  Ma to nastąpić dopiero 27.06, natomiast prace konkursowe należy składać do … 30.06.br. Nie znamy też znowelizowanej analizy demograficznej. Tak więc szkoła w Golęczewie powstaje w warunkach ograniczonej i niepewnej wiedzy w kluczowych kwestiach dla takiej inwestycji.

Mieszkańcom wyjaśniamy, że projektowany budynek będzie pełnił funkcję szkoły podstawowej dla klas 1-4 (100 dzieci) i przedszkola dla dzieci z przedziału wiekowego 3-6 lat (100 dzieci). Zarówno w szkole, jak i w przedszkolu mają być 4 sale, każda dla 25 dzieci oraz pomieszczenia dodatkowe. Układ budynku powinien umożliwiać łatwą  rozbudowę części szkolnej  o 2 dodatkowe sale lekcyjne, a części przedszkolnej o 1 salę.

Obecnie sytuacja demograficzna w Golęczewie nie wygląda najlepiej. Według stanu na 1.09.2015 r. w klasie 1 w golęczewskiej filii uczy się zaledwie 16 uczniów, w dwóch klasach 2 – w sumie 33 uczniów, a w klasie 3 tylko 10 uczniów. W przedszkolu liczebność grup wynosi średnio 17-18 dzieci. Cała nadzieja w rządowym programie 500+.

W obecnym roku szkolnym liczbę uczniów w szkole podstawowej w Chludowie oraz filii tej szkoły w Golęczewie przedstawia poniższa tabela (stan na 1 grudnia 2015 r.).

2016_szkola_w_golęczewie_tabela

Z analizy powyższej tabeli, wynika jednoznacznie, że ilość uczniów w obwodzie szkolnym: Chludowo, Zielątkowo, Golęczewo wystarcza zaledwie do zorganizowania co najwyżej dwóch oddziałów na poszczególnych poziomach edukacji (wyjątek klasy 3 – trzy oddziały).

Niestety, z dokumentu „Strategia rozwoju oświaty w Gminie Suchy Las w latach 2011-2020” (strona 111) wynika jednoznacznie, że do roku 2020 potencjalnych uczniów w wieku 7-14 lat będzie na poziomie ok. 100 dzieci, co daje średnio 12 uczniów w klasie. Nie ma też żadnych przesłanek wskazujących na gwałtowny przyrost mieszkańców Golęczewa. Między rokiem 2010 a 2020 ilość osób w wieku 3-15 lat będzie wyższa zaledwie o 16%.

Wątpliwości miała rozwiać nowa analiza demograficzna … czekamy na jej upublicznienie.

Lista Publikacji Golęczewo