[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Przedszkole w Złotnikach

Autor:

Od 2012 roku Zarząd Osiedla ZŁOTNIKI – OSIEDLE zabiega o realizację inwestycji oświatowej na terenie osiedla. Kilka lat temu – niestety bezskutecznie, wspólnie z sołectwem Złotniki Wieś walczyliśmy o usytuowanie na terenie Złotnik – Osiedla szkoły podstawowej. Szkoła w 2014 roku została jednak wybudowana zamiast w Złotnikach w Suchym Lesie przy obecnej ul. Konwaliowej.

Kolejna szansa na obiekt oświatowy, pojawiła się dopiero wraz z rozpoczęciem procedury planistycznej dla budowy nowego osiedla pomiędzy torami kolejowymi, ul. Łagiewnicką, ul. Obornicką oraz ul. Cynową. Nowe osiedle dla ok. 1.500 ludzi potrzebuje przecież bazy oświatowej, jednak wcale nie było przesądzone, że będzie ona zlokalizowana w Złotnikach. Procedowanie planu rozpoczęła Rada Gminy poprzedniej kadencji. Nie zdążyła na szczęście tego planu przyjąć, bowiem plan ten nie gwarantował ani właściwych rozwiązań komunikacyjnych, ani powstania jakichkolwiek usług oświatowych. Zamiast szkoły, mogła powstać na terenie osiedla np. prywatna klinika medycyny estetycznej, co ówczesny kształt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego by umożliwiał.

Po wyborach w 2014 roku radykalnie zmienił się skład Rady Gminy. Nowi radni klubów INICJATYWA MIESZKAŃCÓW oraz GMINA RAZEM konsekwentnie, przez wiele miesięcy zabiegali o właściwy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiłby na nowym osiedlu zbudowanie obiektu oświatowego z prawdziwego zdarzenia. Negocjacje prowadziliśmy wspólnie z radnym Michałem Przybylskim, który za ten plan odpowiadał. Właściwy plan miejscowy został przyjęty dopiero we wrześniu 2016 r. i wkrótce rozpoczęła się budowa osiedla, które inwestor nazwał ZŁOTNIKI PARK.

Równocześnie trwały rozmowy i uzgodnienia na temat formuły finansowania nowej bazy oświatowej. Rozważano budowę z funduszy własnych gminy, ale również kredytowanie inwestycji, czy jakąkolwiek inną formę partnerstwa z podmiotem prywatnym. Wielomiesięczne dyskusje stopniowo konkretyzowały się i w konsekwencji doprowadziły do podpisania w październiku 2017 r. umowy, na mocy której jeszcze w tym roku rozpocznie się  budowa zespołu przedszkolno-szkolnego. W pierwszym etapie, na terenie budowanego osiedla ZŁOTNIKI PARK powstanie nowoczesne, przestronne przedszkole sfinansowane w całości przez inwestora budowanego nowego osiedla. Przedszkole będzie publiczne, a co się z tym wiąże – nieodpłatne. Organem prowadzącym będzie natomiast nie gmina, lecz podmiot związany z inwestorem.

Lokalizacja przedszkola w mpzp Złotniki Park.O postępach w pracach budowlanych, jak również o wszystkich kwestiach organizacyjnych będziemy Państwa informować na bieżąco.

Lista Publikacji Ogólnogminnych