[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Jelonek, Złotniki, Złotkowo (kadencja 2014-2018)

Autor:

Dziś nasze łamy udostępniamy na podsumowanie upływającej kadencji w odniesieniu do zadań realizowanych w Złotkowie, Złotnikach oraz Jelonku. Nasz klub w Radzie Gminy w okresie 2014-2018 reprezentowali: radna z os. Grzybowego Małgorzata Salwa- Haibach, radny z  os. Grzybowego, Złotnik Wsi i Jelonka Włodzimierz Majewski, radny ze Złotnik – Osiedla Michał Przybylski, a współpracował z nami  przewodniczący Zarządu Złotniki-Osiedle Grzegorz Słowiński.

Osiedle Grzybowe i Złotniki – Wieś – założenia i rzeczywistość

Osiedle Grzybowe, piękne osiedle domów szeregowych i jednorodzinnych. Kiedyś wzorcowe i z dumą pokazywane delegacjom z zaprzyjaźnionych gmin z zagranicy. Z założenia enklawa mieszkaniowa dla byłych mieszkańców miasta, szukających wytchnienia i spokoju. Takie były założenia. Niestety, zmiana mpzp, silna urbanizacja otoczenia osiedla, powstanie hipermarketu budowlanego, rozwój NTPP sprawiły, że osiedlowe ulice Sosnowa i Muchomorowa stały się drogami tranzytowymi, którymi codziennie przejeżdża po kilka tysięcy samochodów. Obecnie to obwodnice dla ul. Obornickiej.

Priorytetem dla radnych z os. Grzybowego była i jest jakość życia mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Po latach starań wójt zlecił opracowanie projektu uspokojenia ruchu dla całości Suchego Lasu, os. Grzybowego i Jelonka. Dzięki wsparciu Koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM  udało się zabudżetować środki na wdrożenie I części tego projektu, części dla os. Grzybowego i Jelonka. Koniecznością, w ramach projektu, stała się przebudowa skrzyżowania ulic Nektarowej i Obornickiej z bezpiecznym prawo i lewoskrętem oraz światłami, na co również zostały zabezpieczone środki. Po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu ruszyły prace budowlane.

Po latach starań, w tej kadencji zaprojektowano i zbudowano ul. Kruczą, a na realizację czeka Plac Sokoła oraz ul. Kukułcza. Na Placu Grzybowym wymieniono oświetlenie na lampy ledowe, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo i widoczność. Dla podniesienia bezpieczeństwa, kontynuujemy budowę sieci monitoringu osiedlowego. Dzięki wspólnym konsekwentnym działaniom radnych koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW- GMINA RAZEM udało się powstrzymać kuriozalny plan budowy kompostowni w Złotnikach Wsi. W przeciwnym wypadku mieszkańcy odczuwaliby nie tylko uciążliwości odorowe z wysypiska w Suchym Lesie, ale jeszcze dodatkowo z kompostowni w Złotnikach. Dzięki wspólnym działaniom radnych, mieszkańców i p. sołtys Ewy Korek mieszkańcy Złotnik Wsi mogą cieszyć się pięknie zagospodarowanym stawem i terenem rekreacyjnym, który jest chyba najpiękniejszym miejscem wypoczynku w całej gminie.

Radna Małgorzata Salwa-Haibach pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Osiedla Grzybowego a radny Włodzimierz Majewski jest od lat członkiem zarządu osiedla. Obydwoje angażują się w działania na rzecz integracji mieszkańców poprzez organizowanie wraz z zarządem osiedla wielu imprez dla mieszkańców, takich jak: wigilie osiedlowe, festyny rodzinne, akcje sprzątania na osiedlu czy Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Piłce Nożnej. W świetlicy osiedlowej zarówno dzieci, dorośli jak i seniorzy mogą skorzystać z ciekawych zajęć. Nowo pozyskana dodatkowa powierzchnia w świetlicy pozwoli na rozszerzenie działalności i zaproponowanie jeszcze ciekawszej oferty zajęć.

Renesans inwestycyjny w Złotnikach-Osiedlu

Wiele działo się również w ostatniej kadencji w Złotnikach-Osiedlu. Radny Michał Ireneusz Przybylski wraz z przewodniczącym Zarządu Osiedla Grzegorzem Słowińskim konskewnetnie podejmowali działania na rzecz swoich mieszkańców, zabiegając przede wszystkim o remonty i inwestycje drogowe. Mieszkańcy przez wiele lat cierpliwie czekali na  podstawową infrastrukturę. To właśnie w tej kadencji, dzięki wsparciu koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM, zabezpieczono w budżecie środki na inwestycje dla Złotnik-Osiedla. Po latach oczekiwań nastąpiło nadrabianie wieloletnich zaniedbań infrastrukturalnych w tej części gminy.

W zachodniej części zmodernizowano ulice: Zieloną, Radosną, Wrzosową, Bluszczową, Kwiatową, Tulipanową, Różaną i Konwaliową. We wschodniej części trwa modernizacja Jelonkowej, Granicznej, Okrężnej, Miłej, Krótkiej, Cichej, Działkowej, Prostej oraz nowego odcinka Kalinowej. Rozpoczęła się wreszcie przebudowa ulic Pawłowickiej i Kochanowskiego. W dalszej kolejności zbudowane zostaną pozostałe ulice tego rejonu: Reja, Prusa i  Słowackiego.

Przy okazji budowy węzła PKM zbudowano ulicę Dworcową i zmodernizowano Pawłowicką i Łagiewnicką. Dzięki inwestycjom oświetleniowym, zrobiło się jaśniej na Jelonkowej, Ognikowej, Radosnej, Forsycjowej i Bluszczowej. Zgodnie z wnioskiem z Zebrania Mieszkańców zbudowano pętlę autobusową przy skrzyżowaniu ulic Pigwowej i Jelonkowej. Zamontowano też na osiedlu nowe wiaty autobusowe i zbudowano siłownie zewnętrzne. W budżecie zabezpieczono środki na budowę placu zabaw i siłowni przy ulicy Kochanowskiego, którego realizacja nastąpi w 2019 r.

Wykonano również projekt gminnego systemu monitoringu i zamontowano pierwszą kamerę. Radny Michał Ireneusz Przybylski oraz przewodniczący Grzegorz Słowiński aktywnie i z  zaangażowaniem uczestniczyli w pracach nad mpzp dla nowego osiedla Złotniki Park. Dzięki ich staraniom zabezpieczono prawidłową obsługę komunikacyjną osiedla, teren pod usługi zdrowia i nową szkołę. We wrześniu 2018 r. do nowego przedszkola na osiedlu Złotniki- Park poszły pierwsze dzieci.

Złotkowo – nie tylko północno-wschodnia obwodnica

Jednoznacznie wspieraliśmy inwestycje w Złotkowie. Jedną z pierwszych decyzji, jaką podjęła koalicja INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM było przyspieszenie o dwa lata zadania dotyczącego budowy ulicy Słonecznikowej i Rzepakowej. Inwestycja zamiast w 2017 r. rozpoczęła się w 2015 r. Zwiększono też środki na realizację tego zadania do kwoty 1,7 mln zł. W roku 2017 zbudowano parking przy świetlicy za  kwotę 84.000 zł oraz wyremontowano szatnie klubu sportowego za 40.000 zł. Znalazły się też środki na odmalowanie elewacji świetlicy wiejskiej – koszt 8. 000 zł.

Jednak najważniejszą kwestią dla mieszkańców Złotkowa oraz wschodniej części Złotnik – Osiedla jest proponowany przebieg Północno-Wschodniej Obwodnicy Aglomeracji Poznańskiej, który zgodnie odrzucają zarówno mieszkańcy Złotkowa jak i Złotnik – Osiedla. Staraniem przewodniczącego Grzegorza Słowińskiego oraz radnego Michała Ireneusza Przybylskiego stowarzyszenie Gmina Razem zostało dopuszczone do postępowania w RDOŚ jako strona w ostatecznym ukształtowaniu korytarza dla tej obwodnicy.

Zawiązano współpracę ze specjalistyczną kancelarią prawną, dzięki czemu Stowarzyszenie może w tej chwili brać czynny udział w tym postępowaniu i bronić interesu mieszkańców Złotkowa i Złotnik-Osiedla. Wcześniej sprawą zainteresowaliśmy wielkopolskich parlamentarzystów ze wszystkich liczących się opcji politycznych. Występowaliśmy w ogólnopolskim programie telewizyjnym. Prowadziliśmy też działalność publicystyczną i rozpoczęliśmy współpracę z innymi organizacjami kwestionującymi planowany przebieg obwodnicy.

Lista Publikacji Jelonek