[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Kiedy powstanie plan dla nowego osiedla w Złotnikach?

Autor:

W lutowym wydaniu Magazynu Sucholeskiego koalicja klubów INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM poinformowała o problemach z pracą nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla nowego osiedla w Złotnikach. Osiedle ma powstać na terenie po dawnym PPRD przy ul. Łagiewnickiej. Za plan ten w koalicji odpowiadają radni D. Matysiak, A. Targońska i M. Salwa-Haibach oraz M. Przybylski. Od początku procedowania tego planu jasno i publicznie radni werbalizują oczekiwania, między innymi Zarządu Osiedla ZŁOTNIKI – OSIEDLE:

1. Wyodrębnienie odpowiedniego obszaru wyłącznie na usługi oświaty.
2. Właściwe skomunikowanie osiedla.
3. Usytuowanie na terenie osiedla sklepu.
4. Zabezpieczenie odpowiedniego terenu pod małą przychodnię lekarską.

Po dyskusjach, konsultacjach i negocjacjach, między innymi z inwestorem, powyższe postulaty zostały wpisane do trzeciego wyłożenia planu. Wydawało się, że konsensus został osiągnięty. Niestety, ze zdumieniem stwierdziliśmy, że zarządzeniem nr 227/2015 wójt nieoczekiwanie zmienił projekt planu z trzeciego wyłożenia. Zdecydował się zaakceptować uwagi, skutkujące możliwością niepowstania na tym terenie szkoły, sklepu oraz przychodni lekarskiej. Wszystkie te usługi plan wprawdzie dopuszcza, ale ich powstania nie wymusza. Tak więc, jest wysoce prawdopodobne, że przy akceptacji obecnego stanu rzeczy, zaprezentowane w czwartym wyłożeniu planu, nigdy na tym terenie by nie powstały.

Jak trafnie pisze przewodniczący – Michał Dziedzic

„(…) jeśli zapraszamy nowych mieszkańców, musimy zapewnić im obiekty handlowe, a ich dzieciom odpowiednią ilość miejsc w szkole czy przedszkolu. Jeśli budujemy nowe osiedle, musimy zaplanować drogi dojazdowe i przestrzeń parkingową. I nieważne czy dotyczy to Suchego Lasu, Złotnik czy Chludowa”.

Radni obiecują, że pomimo zmasowanych i niewybrednych nacisków, nie dopuszczą do uchwalenia tego planu w obecnym kształcie. Nie pozwolą, żeby zamiast szkoły powstała na tym terenie np. prywatna klinika chirurgii plastycznej lub zamiejscowy oddział szpitala zakaźnego. Nie pozbawią też ludzi elementarnych usług: przychodni lekarskiej czy osiedlowego sklepu na miarę Suchego Lasu z szeroką gamą produktów.

Lista Publikacji Złotniki