[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Złotniki-Osiedle i Złotkowo – wspólna sprawa!

Autor:

Nie ma chyba dwóch jednostek pomocniczych w gminie Suchy Las, które byłyby sobie tak bliskie jak Złotkowo i Złotniki – Osiedle. Bliskość geograficzna, częściowa wspólnota parafialna oraz związki rodzinne i towarzyskie wpływają na umacnianie się więzi pomiędzy tymi miejscowościami.

W ostatnich dwóch latach spoiwem dodatkowym stał się planowany przez Zarząd Dróg Powiatowych przebieg północno-wschodniej obwodnicy aglomeracji poznańskiej, który zgodnie odrzucają zarówno mieszkańcy Złotkowa jak i wschodniej części Złotnik-Osiedla. Wspólnie z mieszkańcami wypracowany został tzw. żółty szlak dla przebiegu tej drogi, który zyskał zdecydowane poparcie zarówno mieszkańców Złotkowa jak i Złotnik-Osiedla podczas pamiętnego spotkania mieszkańców w Centrum Kultury w Suchym Lesie 16.11.2016 roku.

03_obwodnica

Czerwony szlak – propozycja Zarządu Dróg Powiatowych. Żółty szlak – propozycja społeczna

Dzięki zaangażowaniu radnego Michała Przybylskiego oraz przewodniczącego zarządu osiedla Złotniki-Osiedle Grzegorza Słowińskiego, sucholeskie stowarzyszenie Gmina Razem zostało dopuszczone do postępowania w RDOŚ jako strona w ostatecznym ukształtowaniu korytarza dla tej obwodnicy. Zawiązano współpracę ze specjalistyczną kancelarią prawną, dzięki czemu stowarzyszenie może w tej chwili brać czynny udział w tym postępowaniu i bronić interesu mieszkańców Złotkowa i Złotnik-Osiedla.

Wcześniej Przybylski i Słowiński sprawili, że naszą sprawą zainteresowali się wielkopolscy parlamentarzyści ze wszystkich liczących się opcji politycznych. Występowali w ogólnopolskim programie telewizyjnym. Prowadzili też działalność publicystyczną i rozpoczęli współpracę z innymi stowarzyszeniami kontestującymi planowany przebieg obwodnicy. Z listą ich działań można się zapoznać na specjalnie stworzonej przez nich stronie internatowej .

Kiedy radny i przewodniczący robili, co do nich należy „nasz radny” trwał posłusznie u boku swojego politycznego przywódcy. Wójt, pod naporem mieszkańców odmówił wprawdzie Zarządowi Dróg Powiatowych uzgodnienia planów sytuacyjnych tego projektu, ale też jednoznacznie nie poparł wariantu społecznego przebiegu obwodnicy (żółty szlak). Co więcej 17.11.2016 r. do Zarządu Dróg Powiatowych Grzegorz Wojtera przesłał informację, że warunkiem uzgodnienia przez Gminę Suchy Las projektu jest wzięcie pod uwagę, między innymi jego dwóch wariantów, które przecież nie uzyskały akceptacji mieszkańców.

Za sprawą wielu zaangażowanych osób sprawa zmierza w dobrym kierunku, ale czeka nas jeszcze wiele pracy, aby osiągnąć końcowy cel. Szczególnie istotne będą najbliższe lata. Trzeba sobie zdać sprawę, że w kwestii obrony tych interesów nie mamy jednoznacznego wsparcia władz gminy i co oczywiste również radnych stronnictwa Grzegorza Wojtery. W listopadzie wybory samorządowe i wybór radnego. Musimy więc zadbać, żeby dla naszej wspólnej sprawy zaangażować osobę o bardzo silnej pozycji w gminie oraz dobrych relacjach zewnętrznych. Powinna to być osoba o niekwestionowanym autorytecie, ciesząca się poparciem mieszkańców wschodniej części Złotnik-Osiedla oraz Złotkowa i doświadczona w sprawach samorządowych.

Zadbać należy również, o utworzenie właściwego okręgu wyborczego, który terytorialnie skupiałby mieszkańców Złotkowa oraz wschodniej części Złotnik-Osiedla:

02_zlotkowo_zlotniki

Optymalny okręg wyborczy (nr 15) z punktu widzenia skutecznej realizacji wspólnych interesów mieszkańców Złotkowa i Złotnik Osiedla kwestionujących przebieg północno wschodniej obwodnicy aglomeracji poznańskiej

 

Niestety wójt na najbliższą sesję przedstawił Radzie Gminy projekt uchwały, który zakłada rozbicie mieszkańców Złotkowa oraz wschodniej części Złotnik-Osiedla na dwa różne okręgi. Złotkowo ma być w jednym okręgu z rejonem ulicy Kochanowskiego, którego mieszkańcy przebiegiem obwodnicy nie są specjalnie zainteresowani.

Efektem takiego zabiegu będzie osłabienie zwolenników przesunięcia obwodnicy w głąb poligonu, co w konsekwencji może doprowadzić do wybudowania czteropasmówki bezpośrednio przy posesjach mieszkańców.

 

Lista Publikacji Złotkowo