[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Budżet 2024. Złotkowo (Michał Przybylski)

Autor:

W poniedziałek 18 grudnia br. odbyła się sesja budżetowa. Dla Złotkowa udało się pozyskać środki na realizację zadań, o których wielokrotnie wspominali mieszkańcy podczas zebrań wiejskich.

W centrum wsi zostanie wyniesione skrzyżowanie ul. Sobockiej z ul. Złotą. Powstaną tam też przejścia dla pieszych. Kontynuowany będzie temat likwidacji słupów energetycznych w ulicy Słonecznikowej. Będzie też realizowana budowa zaprojektowanego już odcinaka kanalizacji sanitarnej w ulicach: Platynowa, Żelazna oraz Rodowa. Zostanie zakupiony również na potrzeby sołectwa kontener magazynowy – ok. 12 m. kw. Powstanie też chodnik łączący ul. Lipową ze stacją PKM wraz z oświetleniem, a w rejonie przystanku PKM ZŁOTKOWO zaprojektowany zostanie węzeł przesiadkowy.

W zakresie działalności społecznej Rada Gminy zatwierdziła dofinansowanie m. in. dla Koła Gospodyń Wiejskich Złote Złotkowo oraz całkiem spore środki na organizację imprez dla mieszkańców.

Bardzo ważną dla Złotkowa inwestycją będzie budowa szkoły na osiedlu Złotniki Park w Złotnikach. Zwiększy się znacząco oferta edukacyjna dla dzieci, i skróci się czas dojazdu do szkoły. Realizacja szkoły podstawowej planowana jest na lata 2024-2027. W przyszłym roku koncepcja z kosztorysem.

Podczas sesji udało się radnym powstrzymać wójta przed przeznaczeniem kolejnych olbrzymich środków na rozbudowę inwestycji na terenie aktywizacji gospodarczej i przebudowę odcinka byłej drogi krajowej nr 11. Przypomnijmy, że tę inwestycję solidarnie oprotestowali chyba wszyscy mieszkańcy Złotkowa i zainteresowana cześć mieszkańców Złotnik. Co więcej, radni M. Przybylski, G. Słowiński oraz sołtyska Złotkowa S. Sawińska, w imieniu mieszkańców, skierowali też w tej sprawie petycję do wójta, a Rada Gminy powzięła w tej kwestii stosowne oświadczenie, wzywające wójta do uwzględnienia stanowiska mieszkańców w zakresie realizacji tej inwestycji.

Wójt jednak konsekwentnie odmawiał współpracy, zarówno z Radą Gminy jak i z mieszkańcami, a nawet z Radą Sołecką. Co więcej, zgłosił ten projekt bez żadnych konsultacji do finansowania z tzw. Polskiego Ładu. Krok ten miał oczywiście na celu wymuszenie ustępstw na Radzie Gminy, z obawy o utracenie środków na kwotę ok. 9,5 mln. Rada Gminy, nie chcąc narazić gminę na utratę wspomnianej kwoty, wprawdzie zgodziła się ostatecznie na dołożenie do Polskiego Ładu kwoty ok. 13 mln, ale ograniczyła jednak zakres inwestycji o część nieakceptowaną przez mieszkańców, o który teraz toczy się spór.

Sprawa z całą pewnością wróci po kwietniowych wyborach samorządowych. Należy się spodziewać, że jeśli wójt wygra wybory i zapewni sobie większość w Radzie Gminy, to inwestycja ta z całą pewnością zostanie zrealizowana w zakresie nieakceptowanym przez mieszkańców Złotkowa i Złotnik.

Podczas sesji w tej sprawie odbyła się prawdziwa batalia złożona z kilku bitew i potyczek słownych pomiędzy mną, jako radnym Złotnik Osiedla i Złotkowa a wójtem Grzegorzem Wojterą. Za wsparcie w dyskusji dziękuję sołtysce Sylwii Sawińskiej oraz radnym, w szczególności Joannie Pągowskiej – przewodniczącej komisji finansowej.

Zachęcamy do obejrzenia relacji TV.

 

Lista Publikacji Złotkowo