[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego (czerwiec 2017)

Autor:

Podczas posiedzenia Komisji – 20 czerwca br. gościliśmy panie: Dorotę Deckert i Dorotę Godek, przedstawicielki fundacji Animalia. Panie przedstawiły sytuację bezpańskich kotów na terenie naszej gminy. Dyskusja na powyższy temat trwała bardzo długo, gdyż okazało się, że problem jest złożony i wymaga prowadzenia przede wszystkim akcji edukacyjnej, głównie wśród dzieci i młodzieży. Mogą to być artykuły w lokalnej prasie, edukacyjne prelekcje w szkołach, informacje w postaci plakatów umieszczanych w gablotach naszych jednostek pomocniczych. Panie prosiły głównie o wsparcie i nagłośnienie spraw związanych ze znęcaniem się i okaleczaniem zwierząt, a w szczególności kotów. Duże problemy z bezpańskimi kotami występują na terenach działek ROD, gdzie poprawą sytuacji nie są zainteresowane nawet zarządy tych ogrodów.

Głównym tematem posiedzenia była wizytacja przedszkoli i szkół po kątem zagrożeń bezpieczeństwa. Komisja dokonała podziału zadań związanych z wyżej wymienionymi działaniami i przeprowadziła analizę otrzymanej korespondencji. Stwierdziliśmy, że odpowiedź wójta na wniosek o parking przy przedszkolu w Złotnikach Wsi nie do końca jest zasadna, gdyż przedszkole będzie funkcjonować zapewne jeszcze kilka lat. Również odpowiedź dotycząca nieprawidłowości w ZKP, wobec kolejnych zastrzeżeń związanych z kontrolą techniczną taboru spółki, spowodowała niezadowolenie radnych. Bezczynność wójta w tej sprawie stała się przyczyną zapowiedzi dalszego działania zmierzającego do szczegółowego wyjaśnienia tego problemu przez członków Komisji.

Radni zajmowali się też projektami uchwał. Postanowili wystąpić do wójta o złożenie autopoprawki mającej na celu zakup dwóch samochodów pożarniczych, a nie jak wnioskuje wójt – tylko jednego. Pozytywnie zaopiniowali dwa projekty porozumień w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Podjęli wniosek o wycofanie z sesji uchwały dotyczącej dzierżawy działki przy ul. Jeżynowej w Suchym Lesie w celu wykonania tzw. trójkąta bezpieczeństwa na terenie tej działki oraz usytuowania ograniczeń uniemożliwiających parkowanie wzdłuż ulic.

W dalszej części posiedzenia Komisja przeprowadziła analizę między innymi takich zagadnień jak:

  • własność gruntów w obrębie Suchego Lasu Wschód (ul. Leśna, Meteorytowa),
  • wykonanie elementów infrastruktury drogowej powodujących ograniczenie prędkości dla samochodów wjeżdżających do Biedruska od strony Radojewa,
  • wzrastający ruch na terenie Biedruska, który powinien skutkować w przyszłości budową obwodnicy, jak również rozważeniem konieczności przebudowy wyjazdu z os. Jesionowego.

Lista Publikacji Ogólnogminnych