[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Absolutorium dla wójta

Autor:

W każdej gminie maj i czerwiec  to dla samorządowców okres wytężonej pracy.  W tych właśnie miesiącach radni przesądzają o udzieleniu lub nieudzieleniu wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi absolutorium. Wójt wtedy dowiaduje się, czy jego działania są akceptowane przez przedstawicieli mieszkańców. Wokół absolutorium narosło wiele półprawd i mitów. Warto zatem mieszkańcom naszej gminy tę problematykę przybliżyć.

Co to jest absolutorium?

Absolutorium to nic innego jak potwierdzenie, że wójt prawidłowo zrealizował uchwalony budżet gminy.  Rada Gminy analizuje i ocenia szczegółowe sprawozdanie wójta z wykonania budżetu i podczas czerwcowej sesji podejmuje uchwałę  w sprawie udzielenia lub nieudzielania absolutorium.  Wniosek dotyczący absolutorium formułuje komisja rewizyjna, która w tej sprawie odgrywa kluczową rolę. Uchwałę w sprawie absolutorium podejmuje zatem Rada Gminy, na wniosek komisji rewizyjnej  w sposób jawny, bezwzględną większością głosów. Wójt Grzegorz Wojtera musi uzyskać poparcie przynajmniej 8 z 15 radnych. Nieudzielanie przez Radę Gminy wójtowi absolutorium w 2016 r. jest równoznaczne z zainicjowaniem procedury odwołania  wójta w trybie referendum. Do tego, żeby referendum się odbyło potrzeba jednak specjalnej, dodatkowej uchwały.

Blaski i cienie władzy samodzielnej

Jak wiadomo, wójt zdecydował się sprawować swój urząd w warunkach nieposiadania w Radzie Gminy większości. Samodzielne sprawowanie władzy ma określone uroki. W znacznej mierze, tylko od woli wójta zależy bowiem, które stowarzyszenie otrzyma dotację, kiedy rozpisze się przetarg, którą inwestycje przesunie w czasie itp.  Tak więc olbrzymie środki budżetowe mogą trafić do piłkarzy, a marne grosze np. do klubu strzeleckiego. Przetarg na remont ulic w Złotnikach można rozpisać np. w listopadzie, a na budowę ulic w Golęczewie np. w kwietniu. Można w nieskończoność  przesuwać drobne inwestycje w okolicy os. Poziomkowego, a po drugiej stronie ul. Obornickiej budować rekreacyjne parki za grube miliony. Można w nieskończoność zwodzić mieszkańców Zielątkowa, a kanalizację budować tylko w Golęczewie itp.

Brak większości ma jednak też sporo mankamentów. Wójt może liczyć na bezwzględne poparcie tylko 7 radnych swojego obozu politycznego. To za mało, żeby udzielić wójtowi absolutorium. Bez poparcia jego działań przez przynajmniej jednego radnego koalicji INICJATYWA MIESZKAŃCÓW – GMINA RAZEM nie da się tego zrobić.

Problemy budżetowe 2015

Przy ocenie sprawozdania z wykonania budżetu, nie tyle chodzi o aspekt rachunkowy, ile o zgodność budżetu uchwalonego i wykonanego w aspekcie merytorycznym. Absolutorium może być nie udzielone, jeśli radni wykażą, że wójt nie wykonał określonych dochodów lub zaplanowanych w budżecie wydatków.

Do najważniejszych problemów z realizacją zadań budżetowych w 2015 roku z całą pewnością można zaliczyć najniższe od 3 lat wykonanie dochodów budżetowych i przesunięcie wielu inwestycji na rok następny. Dochody budżetu w 2015 r. zostały wykonane na poziomie zaledwie 94,29 %. Dla porównania w 2014 r. dochody wykonaliśmy w 100,88 %, a w 2013 na poziomie 95,69 %.  A więc 2015 r. był najgorszy od 3 lat. Problemem były też przesuwane inwestycje, np. w Złotnikach remont ulic zabudżetowany na 2015 r. rozpoczął się faktycznie w marcu 2016 r. Takich przesuniętych na kolejny rok zadań było sporo. Głosowanie nad absolutorium 23 czerwca 2016 r.

Lista Publikacji Ogólnogminnych