[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czy zabytki to zbytki?

Autor:

Dziś mija 4 rocznica nabycia przez nasza gminę, zgodnie z wolą mieszkańców, Starego Baru – zabytkowego budynku – symbolu Chludowa.

Każdy wie, że gmina Suchy Las należy do najbogatszych w Polsce, ale tylko nieliczni dostrzegają prawdziwe ubóstwo w zakresie stanu posiadania znaczących zabytków. Wprawdzie w gminnej ewidencji jest ich całkiem sporo, ale niestety nie należą one do zabytkowej ekstraklasy.

Tym bardziej powinniśmy zadbać o tę substancję, którą posiadamy i którą jeszcze możemy uratować i ocalić od zapomnienia. Cieszy zatem, że w ostatnim czasie coś drgnęło i znalazła się kasa na rewitalizację niektórych naszych gminnych zabytków. Obecnie remontujemy trzy dworce kolejowe, które będą służyły Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz wspomniany Stary Bar w Chludowie, który wykorzystywany będzie na cele społeczno – kulturalne przez CKiBP, stowarzyszenia artystyczne oraz Szkołę Podstawową w Chludowie.

W ostatnim numerze Gazety Sucholeskiej nr 08(191) ukazał się bardzo ciekawy artykuł dotyczący kosztów realizacji poszczególnych projektów rewitalizacyjnych. Jeśli wierzyć Referatowi Zamówień Publicznych i Środków Zewnętrznych, to remont naszych gminnych zabytków został znacząco dofinansowany ze środków unijnych. Stary Bar w Chludowie na poziomie prawie 70% całkowitych kosztów projektu, natomiast dworzec w Golęczewie w 64%. Nieco gorzej wygląda to w przypadku dworca kolejowego w Złotnikach. W tym przypadku dofinansowanie unijne wynosi zaledwie 12%.

PrzechwytywanieW sumie na wszystkie trzy zabytki pozyskaliśmy środki unijne w kwocie prawie 4,3 mln zł. To świetny interes. Jest zatem oczywiste, że opłaca się inwestować w zabytki, zwłaszcza jeśli po remoncie będą realnie służyły lokalnej społeczności.

 

Lista Publikacji Chludowo