[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Dlaczego warto kupić „Stary Bar” w Chludowie?

Autor:

Podczas ostatnich wyborów samorządowych, ubiegając się o mandat radnego w Chludowie, ogłosiłem kilka priorytetów, spośród których zakup Starego Baru należał do najważniejszych. W trakcie licznych rozmów z wyborcami deklarowałem z całą stanowczością, że o naszym zapomnianym zabytku przypomnę innym radnym. Cieszy mnie zatem fakt, że podczas posiedzenia komisji finansowo – budżetowej przewodniczący mojego klubu Gmina Razem – Michał Przybylski zgłosił wniosek o wykup tej, jakże ważnej dla wszystkich Chludowian, nieruchomości. Dlaczego, moim zdaniem, ten wniosek jest słuszny:

1. Okazyjna cena: 300 – 350 tys. zł za działkę w centrum wsi o powierzchni 2.226 m. kw. wraz z budynkiem nadającym się na wszelką działalność gospodarczą. Powierzchnia pomieszczeń użytkowych to 330 m. kw. w tym 200 m. kw. sala bankietowa, pomieszczenia mieszkalne 110 m. kw. i dodatkowo 100 m. kw. do adaptacji. Jeszcze kilka lat temu ta nieruchomość była wystawiana na sprzedaż za cenę kilkukrotnie wyższą. Dziś realia są takie, że całą nieruchomość można kupić w zasadzie za wartość gruntu. Trudno jednak oczekiwać, że cena będzie spadała ciągle. Nie wolno nam zatem „przegapić” takiej okazji, pisząc kolokwialnie, na tym interesie nie sposób stracić.

2. To ostatnia szansa na pozyskanie środków unijnych na rewitalizację tego wspaniałego zabytku. Wkrótce staniemy się beneficjentami ogromnych pieniędzy w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Trzeba jednak pamiętać, że złote lata się skończą i to będzie ostatnia taka szansa, bowiem więcej pieniędzy z Unii Europejskiej nie będzie. Tak więc, jest bardzo realna szansa, że remont zostanie zrealizowany ze środków pozabudżetowych – to absolutny priorytet. Nie powinniśmy kosztami remontu obciążać budżetu Gminy. Niezależnie od powyższego remont może być też prowadzony przez nowego dzierżawcę.

3. W 2010 roku w Chludowie odbyły się usankcjonowane w naszej Gminie prawem konsultacje społeczne w kwestii zakupu Starego Baru. Na 61 zapytanych osób tylko jedna wstrzymała się od głosu. Wszyscy pozostali jednoznacznie wypowiedzieli się za zakupem tej nieruchomości. Trudno o większą determinację i jednomyślność wśród mieszkańców!

4. W ostatnich wyborach do Rady Gminy uzyskałem drugi wynik w Gminie. To dla mnie ogromny zaszczyt, ale i zobowiązanie do realizacji mojego programu wyborczego, którego jednym z najważniejszych punktów był zakup Starego Baru. Wyborców należy traktować poważnie.

5. Niestety na terenie gminy nie mamy zbyt wiele zabytków. Stary Bar mógłby być prawdziwą perełką, a Chludowo, które na kulturalnej mapie naszej Gminy, Powiatu czy regionu zajmuje miejsce szczególne, na taką perełkę zasługuje.

bar

Pomysłów na wykorzystanie tej nieruchomości jest sporo. Priorytetem będą jednak projekty angażujące środki europejskie, zwłaszcza w zakresie rewitalizacji zabytku. Nie dziwi zatem fakt, że moja inicjatywa podczas głosowania uzyskała poparcie nie tylko bardzo życzliwego dla Chludowa Klubu Gmina Razem, ale również innych radnych. Chęć zakupu tej nieruchomości wykracza zatem ponad podziały polityczne. Trzymajmy kciuki – sesja budżetowa 29 stycznia 2015 r. Wtedy zapadnie ostateczna decyzja.