[X] Stowarzyszenie Gmina Razem wykorzystuje pliki cookies!
Strona www.gminarazem.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Korzystanie z serwisu www.gminarazem.pl przy włączonej obsłudze plików cookies traktujemy jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Chludowo w kadencji 2014-2018

Autor:

Najważniejsza inwestycja w Chludowie w upływającej kadencji  to remont starego Baru. Ta historyczna budowla jest od ponad 100 lat symbolem naszej wsi. Trzy lata temu, nie bez problemów, udało się tę nieruchomość kupić za bardzo korzystną cenę – dziś już pewnie nieosiągalną. Bardzo szybko zabezpieczono i uporządkowano obiekt. Na rozbudowę i remont pozyskano środki unijne, które umożliwią kompleksową rewitalizację baru i zmianę jego funkcjonalności. Wyremontowany obiekt będzie służył uczniom naszej szkoły, Orkiestrze Dętej oraz zespołowi Chludowianie.

Remontujemy też stary dworzec kolejowy. Będzie wykorzystywany dalej jako część infrastruktury Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Inwestycja ta  jest w 80% finansowana ze środków unijnych. Przy cmentarzu powstanie długo oczekiwany  parking, a przy ulicy Kościelnej od Rynku do skrzyżowania z ul. Polną chodnik. W Chludowie będzie Jaśniej. Przy ul. Strumykowej uzupełnione zostanie oświetlenie. Zaprojektujemy też oświetlenie ulicy Łagiewnickiej do końca zabudowy oraz doświetlenie placu przy ulicy Rynek. Na ul. Chojnickiej wymienione zostaną oprawy lamp z parkowych na uliczne.

Udało się wygospodarować środki na uporządkowanie instalacji w bibliotece oraz jej odwodnienie. Wszyscy pamiętamy kłopoty z podtopieniami obiektu w poprzednim roku.

Właściciel działki przy ulicy Wspólnej, na której ma być wybudowana sieć wodociągowa, na własny koszt wykonał projekt budowlany i uzyskał pozwolenie na budowę. Gmina dofinansuje tę inwestycje w kwocie 80 000 zł. W ciągu ul. Słonecznej wykonany zostanie projekt kanalizacji, a w jednej z ulic wybudowane zostaną progi zwalniające.

Upływająca kadencja była bardzo dobra dla naszych strażaków. Mają do dyspozycji nowy samochód, a w poprzednim roku otrzymali także 25.000 zł na dodatkowe doposażenie.

Nie zabrakło pieniędzy na ważne cele społeczne, między innymi dla Koła Gospodyń Wiejskich, OSP, naszych stowarzyszeń, na gminne dożynki i inne imprezy i uroczystości. Orkiestra Dęta oraz zespół Chludowianie są znane nie tylko w naszej gminie. Kunszt muzyków i tancerzy doceniany jest nawet poza granicami Kraju. Nic więc dziwnego, że za sprawą klubów naszej koalicji Rada Gminy nie szczędziła na ten cel grosza. Zdaniem wielu, to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. W 100. lecie odzyskania niepodległości szczególną wagę winniśmy przykładać do promowania niezwykle zasłużonej osobistości politycznej II Rzeczpospolitej, mieszkańca naszej wsi – Romana Dmowskiego.